دستگاه ماینر چیست؟

دستگاه ماینر چیست؟

راهنمای مطالعه:

  • مقدمه
  • استخراج ارزهای دیجیتال
  • ماینر کیست؟
  • برای انجام ماینینگ چه چیزهایی لازم است؟
  • منظور از استخراج ارزهای دیجیتال با ماینر چیست؟
  • دستگاه ماینر
  • استخراج با پردازنده مرکزی یا CPU Mining
  • استخراج با پردازنده مرکزی یا CPU Mining
  • استخراج با پردازنده گرافیکی GPU Mining
  • ایسیک یا ASIC

 

استخراج ارزهای دیجیتال

«استخراج» (Mining) ارز دیجیتال به معنی عملیاتی است که بعد از انجام آن، مقداری ارز دیجیتال جدید تولید می‌شود. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که فعالیت شبکه‌اش به مجموعه‌ای از ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) وابسته است. در چنین بلاک چین‌هایی که از الگوریتم گواه «اثبات کار» (POW) برای تأیید تراکنش‌ها و ثبت در دفترکل استفاده می‌شود، به تعدادی ماینر نیاز است تا صحت تراکنش‌ها را بررسی کنند و آن‌ها را در قالب یک بلاک تأیید شده، به زنجیره اصلی بلوکی اضافه کنند. فرایند تأیید تراکنش‌ها و بلوک‌ها در یک بلاک چین، کار ساده‌ای نیست و توان پردازشی قابل توجهی نیاز دارد.

ماینر کیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد، ماینر، فرد (یا سازمانی) است که قدرت پردازشی شبکه را تأمین می‌کند و در ازای این کار ارز دیجیتال آن شبکه را به شکل پاداش دریافت می‌کند. من و شما هم می‌توانیم نقش ماینر را ایفا کنیم. فقط ابتدا باید بلاک چین و ارز دیجیتالی که بر اساس الگوریتم گواه اثبات کار فعالیت می‌کند را انتخاب کنیم. دستگاه‌های استخراج مربوط به شبکه‌ی آن ارز را تهیه کنیم و پس از نصب و راه‌اندازی، می‌توانیم به عنوان یک ماینر به شبکه سرویس‌دهی کرده و درآمد داشته باشیم.

دستگاه ماینر چیست؟

برای انجام ماینینگ چه چیزهایی لازم است؟

۱. خرید دستگاه استخراج (ماینینگ)

۲. استفاده از یک کیف پول امن و مناسب

۳. پیوستن به یک استخر برای انجام فرآیند استخراج

منظور از استخراج ارزهای دیجیتال با ماینر چیست؟

اینکه می گویند دستگاه بخریم و ارز دیجیتال استخراج کنیم به چه منظور است؟ در ابتدا باید ماینر بخرید. دستگاه های ماینر که به ای سیک نیز معروفند باید یک سری محاسبات پیچیده را انجام دهد و به ازای حل آن، یک پاداش دریافت کنند که در واقع این پاداش همان ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین است.

دستگاه ماینر

دستگاه ماینر یا دستگاه استخراج‌کننده در حقیقت نقش یک «نود» (Node) را در شبکه ایفا می‌کند و کارش این است که تراکنش‌ها را در قالب یک بلاک سازماندهی کند. وقتی تراکنشی ارسال می‌شود، اعتبار آن توسط تمام نودهای شبکه بررسی می‌شود و سپس ماینرها، تراکنش‌ها را از جای مخصوصی به نام «استخر حافظه» (Mining pool) برمی‌دارند و شروع به قرار دادن آن‌ها در یک بلاک می‌کنند. عملیات استخراج یک بلاک فرایند بسیار جذاب و نوآورانه‌ای است که در اینجا فقط اشاره‌ی کوچکی به آن شد.

دستگاه ماینر چیست؟

استخراج با پردازنده مرکزی یا CPU Mining

در استخراج با پردازنده مرکزی یا سی پی یو ماینینگ (CPU Mining) از قدرت پردازنده مرکزی کامپیوتر برای عملیات تأیید تراکنش‌ها و استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود. این روش فقط در گذشته استفاده می‌شد و به مرور زمان عده‌ی کمتری به سراغ این روش رفتند تا اینکه امروز تقریباً منسوخ‌شده به حساب می‌آید. عدم علاقه کاربران به CPU Mining دو علت مهم دارد. اول اینکه بسیار کند است؛ یعنی ماه‌ها باید سیستم شما در حال استخراج باشد و در آخر هم مقدار بسیار ناچیزی ارز دیجیتال به دست خواهید آورد. علت دوم مقرون به‌صرفه نبودن این کار است. یعنی مقدار ارز دیجیتالی که به دست می‌آورید ارزش مقدار زمان و انرژی مصرف‌شده را ندارد.

استخراج با پردازنده مرکزی یا CPU Mining

در استخراج با پردازنده مرکزی یا سی پی یو ماینینگ (CPU Mining) از قدرت پردازنده مرکزی کامپیوتر برای عملیات تأیید تراکنش‌ها و استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود. این روش فقط در گذشته استفاده می‌شد و به مرور زمان عده‌ی کمتری به سراغ این روش رفتند تا اینکه امروز تقریباً منسوخ‌شده به حساب می‌آید. عدم علاقه کاربران به CPU Mining دو علت مهم دارد. اول اینکه بسیار کند است؛ یعنی ماه‌ها باید سیستم شما در حال استخراج باشد و در آخر هم مقدار بسیار ناچیزی ارز دیجیتال به دست خواهید آورد.

علت دوم مقرون به‌صرفه نبودن این کار است. یعنی مقدار ارز دیجیتالی که به دست می‌آورید ارزش مقدار زمان و انرژی مصرف‌شده را ندارد. حالا سوالی که پیش می‌آید این است که چرا هنوز برخی از CPU Mining استفاده می‌کنند؟ در پاسخ باید گفت که این آسان‌ترین راه استخراج است و فقط به یک کامپیوتر و اینترنت نیاز دارد که در دسترس همه قرار دارد. فقط کافی است برنامه‌ی مربوطه را نصب کرده و کار شروع می‌شود.

استخراج با پردازنده گرافیکی GPU Mining

استخراج با پردازنده گرافیکی یا جی پی یو ماینینگ (GPU Mining) از محبوب‌ترین روش‌های استخراج ارز دیجیتال است. اگر این عبارت را در گوگل سرچ کنید، احتمالاً اولین چیزی که خواهید دید انواع مختلفی از «ریگ‌های جی پی یو» (GPU rig) است. یک GPU rig مجموعه‌ای از کارت‌های گرافیک است که همراه یک پردازنده، مادربورد و تعدادی فن در یک فریم به نام ریگ (rig) قرار گرفته‌اند. با آمدن نسل جدید ماینرها که «ایسیک» (ASIC) نام دارند.

کار اصلی استخراج در این روش توسط کارت‌های گرافیک انجام می‌شود. در حال حاضر دو شرکت بزرگ «انویدیا» (Nvidia) و AMD پرچم‌دار تولید کارت‌های گرافیک هستند. از جدیدترین محصولات AMD می‌توان به Radeon RX580 و Radeon RX Vega 56 اشاره کرد.

ایسیک یا ASIC

ایسیک (ASIC) دستگاهی است که فقط برای انجام فرایند استخراج ارز دیجیتال ساخته می‌شود و قدرت بسیار زیادی در حل پازل‌های ریاضی برای فرایند تأیید تراکنش‌ها دارد. هر ASIC بر اساس الگوریتم رمزنگاری خاصی کار می‌کند و فقط می‌تواند برای بلاک چین خاصی عملیات ماینینگ را انجام دهد. مثلاً شبکه بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می‌کند و برای استخراج آن باید دستگاهی خرید که دقیقاً بر اساس این الگوریتم کار کند. این دستگاه‌های ماینر هنگام فعالیت، صدا و حرارت زیادی تولید می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را در خانه راه‌اندازی کرد و اصولاً در سوله‌ها و انبارهای مخصوصی با سیستم تهویه مناسب نصب می‌شوند. همچنین مصرف برق آن‌ها از دیگر نکاتی است که باید مد نظر قرار داد. چرا که هر دستگاه استخراج به صورت ۲۴ ساعته روشن می‌ماند و توان مصرفی بالایی دارد.

دستگاه ماینر چیست؟

 

مطالب مرتبط:

دوج کوین (Doge coin) چیست؟ قیمت دوج کوین؟

بهترین آلت کوین ها کدامند؟

چگونه ترون بخریم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *