هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

 

 راهنمای مطالعه:

  • مقدمه
  • هاوینگ بیت‌کوین یا نصف‌شدن پاداش معدن‌کاوی چیست؟
  • پاداش ماینرها پس از هاوینگ چقدر خواهد شد؟
  • هاوینگ سوم چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟
  • هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود؟
  • پرسش‌های متداول

 

 

هاوینگ چیست؟

بیت‌کوین در‌ حال نزدیک‌شدن به سومین هاوینگ (هالوینگ) یا نصف‌شدن پاداشی است که به ماینرها در ازای تأیید هر بلوک پرداخت می‌شود. همین موضوع باعث شده است این روزها نوسانات صعودی قیمت بیت‌کوین نظر بسیاری از افراد را به‌خود جلب کند.

بیت‌کوین را باید مادر ارزهای رمزنگاری‌شده یا ارزهای دیجیتال خواند. در واپسین ماه‌های سال ۲۰۰۸، بیت‌کوین با انتشار مقاله‌ای معرفی شد که فناوری آن را تشریح می‌کرد؛ اما شروع به کار آن با ایجاد اولین بلوک سوم ژانویه‌ی ۲۰۰۹ رسما آغاز شد. اولین بلوک شبکه‌ی بلاک‌چین بیت‌کوین را ساتوشی ناکاموتو ایجاد کرد که بسیاری آن را نامی مستعار برای خالق یا خالقان این ارز رمزنگاری‌شده می‌پندارند.

 

 

 

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

هاوینگ بیت‌کوین یا نصف‌شدن پاداش معدن‌کاوی چیست؟

هاوینگ،‌نوعی بیت‌کوین و اغلب ارزهای رمزنگاری‌شده با کمی تغییر بر آن استوار شده‌اند. بلاک‌چین شبکه‌ای غیرمتمرکز است که نهاد مرکزی همچون سیستم‌های مالی سنتی که بانک مرکزی در رأس آن است، برای کنترل تراکنش‌های مالی در آن وجود ندارد.

ماینرها به‌عنوان حسابدارانی که به این دفاتر دسترسی دارند، باید برای دریافت پاداش، منابعی نظیر قدرت پردازشی و انرژی و زمان خود را برای تأیید تراکنش‌هایی اختصاص دهند که به‌صورت نظیر‌به‌نظیر در تمام دفاتر موجود ثبت می‌شوند. هر ماینر پس از تأیید یک بلوک از تراکنش‌ها که در تمام دفاتر ثبت می‌شود، پاداشی در قالب بیت‌کوین دریافت می‌کند که همان پاداش معدن‌کاوی است.

 

 

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

پاداش ماینرها پس از هاوینگ چقدر خواهد شد؟

پس از هاوینگ که تا دو روز آینده اتفاق خواهد افتاد، ماینرها در ازای هر بلوک، ۶/۲۵ بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد که نصف ۱۲/۵ بیت‌کوینی است که تا سومین هاوینگ دریافت کرده‌اند. زمانی‌که بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد، ماینرهای در ازای هر بلوک، ۵۰ بیت‌کوین به‌عنوان پاداش دریافت می‌کردند. اگر پاداش ماینینگ قبل از اولین هاوینگ را با ارزش امروز بیت‌کوین محاسبه کنیم، پاداش هر بلاک حدود نیم‌میلیون دلار می‌شود که عددی بسیار بزرگ است؛ حال‌آنکه در سال ۲۰۱۱، بیت‌کوین در ابتدی راه بود و با ارزش آن روز، پاداش هر بلوک ۳۱ دلار می‌شد.

اولین هاوینگ در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد که تا آن زمان ۱۰،۵۰۰،۰۰۰ بیت‌کوین استخراج شده بود. پس از اولین هاوینگ، پاداش معدن کاوی از ۵۰ بیت‌کوین به ۲۵ بیت‌کوین کاهش یافت. دومین هاوینگ ششم ژوئیه‌ی ۲۰۱۶ با تأییدشدن بلوک شماره‌ی چهارصدوبیست‌هزارم انجام شد و پاداش معدن‌کاوی به ۱۲/۵ بیت‌کوین در ازای هر بلوک کاهش یافت.

 

 

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

هاوینگ سوم چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

با‌توجه‌به اینکه تأیید هر بلوک در شبکه‌ی بلاک‌چین در مدت ۱۰ دقیقه انجام می‌شود؛ از‌این‌رو، زمان هاوینگ تقریبا پیش‌بینی‌پذیر است. براساس آخرین محاسبات، هاوینگ یا هاوینگ سوم بیت‌کوین ساعت هفت صبح سه‌شنبه بیست‌وسوم اردیبهشت اتفاق خواهد افتاد. انتظار می‌رود چهارمین هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد و پاداش معدن‌کاوی را به ۳/۱۲۵ بیت‌کوین به‌ازای هر بلوک کاهش دهد.

هاوینگ باعث افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شود؟

هاوینگ رویدادی است که پس‌‌از‌آن ارزش بیت‌کوین تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و این موضوع چندان دور‌از‌ذهن نیست. بررسی نوسان ارزش بیت‌کوین در اولین و دومین هاوینگ نیز این موضوع را ثابت می‌کند.

بسیاری از کارشناسان با تکیه‌بر عواملی چون کاهش نرخ تولید و نزدیک‌شدن به طلا و کاهش عرضه‌ی بیت‌کوین به موجب هاوینگ و افزایش تقاضا برای بیت‌کوین معتقدند که بیت‌کوین پس از هاوینگ روندی صعودی را در پیش خواهد گرفت.همان‌طور‌که اشاره کردیم، نصف‌شدن پاداش ماینینگ نتایجی در پی دارد که مهم‌ترین آن کاهش میزان تولید بیت‌کوین جدید در حالتی است که تقاضا افزایش یافته یا حداقل همچون گذشته ثابت باشد.

 

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

پرسش‌های متداول

هاوینگ بیت کوین چیست؟

شبکه‌ی بلاک‌ چین بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک یکبار، فرایند هاوینگ یا همان نصف شدن پاداش ماینرها اتفاق می‌افتد. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین این فرایند را در جهت حفظ و افزایش ارزش بیت‌کوین طراحی کرده تا بدین ترتیب با نصف شدن پاداش معدن کاوی تا سال ۲۱۴۰ میلادی، تمام ۲۱ میلیون بیت‌کوین استخراج شود.

چرا هاوینگ بیت کوین باعث افزایش ارزش بیت‌کوین می‌شود؟

ماینینگ یا معدن‌کاوی بیت‌کوین تنها راهی است که طی آن بیت‌کوین‌های جدید به شبکه اضافه می‌شوند. هاوینگ بیت‌کوین باعث می‌شود تا عرضه‌ی بیت‌کوین‌های جدید کاهش یابد که همین کاهش در کنار وجود تقاضا باعث بالا رفتن ارزش بیت کوین می‌شود. پس از هاوینگ سوم، نرخ اضافه شدن بیت‌کوین‌های جدید به ۱.۸۵ درصد کاهش پیدا می‌کند که رقمی نزدیک به استخراج طلا در جهان با نرخ ۱.۴۵ درصد است، از همین‌رو بسیاری بیت کوین را با عنوان طلای مجازی می‌خوانند.

هاوینگ بیت کوین در چه تاریخی انجام می‌شود؟

سومین هاوینگ تاریخ شبکه‌ی بیت‌کوین ساعت ۷ صبح روز سه شنبه مورخه‌ی ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ انجام می‌شود. دومین هوینگ در ژوئیه‌ی ۲۰۱۶ انجام شد و انتظار می‌رود هاوینگ بعد در سال ۲۰۲۴ روی دهد. هاوینگ سوم که روز سه‌شنبه انجام می شود، میزان پاداش ماینینگ را از ۱۲.۵ بیت کوین برای هر بلوک به ۶.۲۵ بیت کوین برای هر بلوک کاهش می‌دهد.

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش پیدا می‌کند؟

برخی پیش‌بینی‌ها افزایش ارزش بیت‌کوین تا ۱۰۰٫۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۲۱ را نیز پیش‌بینی کرده‌اند. ارزش بیت‌کوین پس از اولین هاوینگ ۱۰۰ برابر و پس از دومین هاوینگ ۳۰ برابر شد.

 

هاوینگ چیست و چه تأثیری بر قیمت بیت‌کوین خواهد گذاشت؟

 

 

مطالب مرتبط:

بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *