پی پال (paypal) چیست ؟

راهنمای مطالعه:

 • پی پال چیست؟
 • تاریخچه پی پال
 • روند رشد پی پال(paypal)
 • ایران و پی پال(paypal)
 • نحوه کار با پی پال(paypal)
 • شرایط پی پال در خارج از ایران
 • اقسام تراکنش ها در پی پال

 

پی پال چیست

پی پال نام یکی از بزرگترین  شرکت ها در زمینه تجارت و سامانه انتقال وجه الکترونیک می باشد این شرکت یک شرکت آمریکایی است که در سال ۱۹۹۸ به دست پیتر تیل و مکس لوچین تاسیس شده و در ابتدا نام این شرکت confinity بوده است و هدف از تاسیس این شرکت ایجاد واحد پول بین المللی خارج از کنترل دولت ها بود .

 

تاریخچه پی پال(paypal)

 

در ابتدا این شرکت فقط مورد استفاده هکرها و مجرمان برای اعمال مجرمانه و پولشویی استفاده می شد و مورد توجه عموم مردم نبود و به همین دلیل در بسیاری از کشورها ممنوع شد.

اما به مرور زمان مورد توجه بسیاری از مردم برای انجام تراکنش های روزانه قرار گرفت.

روند رشد پی پال

از اصلی ترین دلایل محبوبیت پی پال می توان به راحتی و امنیت آن اشاره کرد و همینطور دریافت درگاه بسیار راحت آن نسبت به انواع کارت ها در سال ۲۰۰۰ به دلیل استفاده زیاد سایت های مختلف از این شرکت جهت دریافت پول سایت eBay از این سرویس استفاده کرد همین امر موجب همه گیری بیشتر پی پال شد و کاربرانش طی مدت ۲ماه به یک میلیون نفر افزایش یافت سپس در سال ۲۰۰۲ وارد بازار بورس شد و ارزش سهامش در روز اول از ۱۵دلار  به ۲۵دلار  افزایش یافت.

این شرکت در همان سال با خریداری شدن عمده سهامش توسط مسئولان eBay به مالکیت آن ها درآمد.

مالکان سایت eBay پی پال را با سایت خود یکی کردند و شرایطی را ایجاد کردند تا مشتریان شان بتوانند در امنیت با بالاترین سرعت ممکن تراکنش های خود را انجام دهند.

 

 

 

بدین ترتیب به محبوبیت این شرکت اضافه شد واستفاده از پی پال افزایش چشم گیری کرد در همان سال پی پال تبدیل به یکی از بزرگ ترین سرویس های خدمات پرداخت آنلاین در جهان شد. این شرکت به مشتریان خود این امکان را می دهد که پول خود را در ۲۶ ارز مختلف انتقال، دریافت و نگهداری کنند.

ایران و پی پال

پی پال بیش از ۱۶۵ میلیون حساب فعال را دارا است و در ۱۹۰ بازار مختلف فعالیت دارد و امروزه  پی پال در ۱۰۰ کشور خدمات خود را ارائه می دهد، شایان ذکر است که به دلیل تحریم های اجرا شده توسط آمریکار به کاربران داخل ایران خدمات نمی دهد این شرکت در سال ۱۳۹۴به دلیل نقض تحریم های ایران و خدمات رسانی به کاربران داخل ایران از جانب دولت آمریکا ۷میلیون دلار جریمه شد.

امکان ایجاد حساب کاربری به راحت ترین روش و در کوتاه ترین زمان ممکن است برای ایجاد حساب کاربری برای شخص یا شرکت فقط نیاز به یک آدرس ایمیل با اطلاعات درست است.

باید در نظر داشته باشید که کنترل خاصی برای اطمینان از درست بود اطلاعات انجام نمی شود.

 • در مرحله اول باید یک ایمیل آدرس ایجاد کنید و یک حساب کاربری در سایت paypal.com درست کنید.
 • در مرحله دوم باید برای فعال سازی امکانات اکانت خود با اتصال به یک حساب بانکی نسبت به اعتبار سنجی اکانت پی پال خود اقدام نمایید.
 • پس از اعتبار سنجی اکانت پی پال خود می توانید مبالغ ارزی موجود در حساب خود یا موجودی ارزی کارت اعتباری خود را به حساب پی پال خود انتقال دهید.
 • یا از طریق پی پال موجودی حساب ها وکارت های خود را انتقال دهید یا با آن خرید کنید .

شاید برایتان سوال باشد که پی پال از ایجاد چنین شبکه قدرتمند و بزرگی چه سودی می برد؟

 

 

پی پال بجردریافت کارمزدهای ۲ تا ۴ درصدی باتوجه به تقریبا ۱۳میلیون تراکنش روزانه درآمد روزانه قابل توجه ای دارد .اما تمام سود این شرکت به اینجا ختم نمی شود. بلکه پی پال از محل balance حساب کاربری کاربرانش به میزان قابل توجه ای سرمایه دسترسی دارد که در بانک های مختلف جهان سپرده گذاری کرده است.

با توجه به توافقنامه ای که همه کاربران با آن موافقت می کنند پی پال مالک تمام سودی است که از این محل به دست می آید.

شرایط پی پال در خارج از ایران

پس اگر خارج از ایران هستید فقط با ایجاد حساب کاربری که با وارد کردن مشخصات خود مانند نام، نام خانوادگی، ایمیل آدرس و… به راحتی امکان پذیر است و سپس با اعتبار سنجی با استفاده از یک حساب بانکی یا کارت نقدی و اعتباری بین المللی حساب کاربری خود را فعال کنید.شما می توانید با استفاده از شناسه و پسورد خود وارد حساب خود شوید و از امکانات ان بهرمند شوید.

انواع حساب ها

 

 

 

پی پال دارای سه نوع حساب است:

 1. personal
 2. premier
 3. business

این امکان برای کاربران وجود دارد که هر زمان بخواهند حساب خود را به انواع دیگر تغییر دهند. در حساب های premier و business محدودیت های کمتری و امکانات بیشتری وجود دارد پس از دادن مدارک لازم می توانید تراکنش ها با مبالغ زیاد و تعداد بیشتری داشته باشید.

اقسام تراکنش ها

 1. خرید از درگاه پی پال
 2. ارسال پول به دیگر حساب های پی پال
 3. دریافت پول از سایر اکانت های پی پال
 4. پرداخت Invoice های صادر شده توسط سایر کاربران پی پال
 5. انتقال پول از حساب بانکی به حساب پی پال و برعکس
 6. انتقال پول از کارت نقدی یا اعتباری به حساب پی پال و برعکس
 7. ریفاند بخش یا کل مبلغ دریافت شده در یک تراکنش

جهت دریافت خدمات پی پال  کافیست ایجاد حساب کاربری خود را به سایت نوین پرداخت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *