گیت هاب (GitHub) چیست؟

حتما شما هم در مورد اینکه این روزها سرمایه Github به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسید شنیده اید. این اتفاق باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران از سود هنگفتی بهره مند شوند.

گیت هاب (GitHub) چیست؟

اما گیت هاب چیست و چرا توسعه دهندگان آن از این موضوع هیجان زده شده اند؟ شاید شنیده باشید که GitHub یک سرویس اشتراک گذاری و نشر کد است، یا شاید هم شنیده باشید گیت هاب شبکه اجتماعی برنامه نویسان است.

در قلب گیت هاب، Git به عنوان یک پروژه منبع باز لینوکس قرار دارد. متیو مک کالو یکی از گسترش دهندگان گیت هاب توضیح می دهد که Git مانند سایر سیستم های کنترل، امکان تجدید نظر و مدیریت و ذخیره پروژه ها را به عهده دارد.

برخی از قسمت های پشتیبان Git، مانند CVS و Subversion دارای یک مخزن اصلی برای ارتباط سازی پروژه های ذخیره شده با یک پروژه است. مک کالو توضیح می دهد که وقتی یک توسعه دهنده یا برنامه نویس تغییراتی را بر روی کدی ایجاد می کند، آن تغییرات مستقیما روی کد اصلی ایجاد می شود.

 

گیت هاب و باز هم توضیحات بیشتر

حال می توان گفت GitHub یک سرویس میزبانی با یک سرور ذخیره سازی Git است، اما بسیاری از ویژگی های خاص خود را نیز دارد. در حالی که Git یک ابزار خط فرمان است، GitHub رابط گرافیکی مبتنی بر وب را نیز فراهم می کند.

 

 

گیت هاب (GitHub) چیست؟

 

 

شبکه گیت هاب

اینجا جایی است که تاثیر شبکه GitHub خود را نشان می دهد. هنگامی که در خواست تغییر کد ارسال می کنید، نگهدارنده پروژه می تواند نمایه و تغییرات شما را بررسی کند که توانایی شامل کمک های GitHub می شود. اگر کد شما پذیرفته شود، در سایت اصلی اعتبار دریافت می کنید و کد شما به نمایش در می آید.

مانند رزومه ای است که به نگهدارنده کدها ارسال می شود تا اعتبار شما را تعیین کند. هر چه افراد و پروژه های بیشتری در GitHub وجود داشته باشد، یک ایده بهتر برای پروژه و مشارکت کنندگان به دست می آید. قسمت های مختلف کد را می توان به صورت عمومی نیز در گیت هاب مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

گیت هاب (GitHub) چیست؟

 

گیت هاب و استفاده از آن در ایران

مقاله گیت هاب (GitHub) چیست؟ را با توضیحاتی درباره استفاده از آن به پایان می بریم. گیت هاب یک شبکه اجتماعی محسوب می شود و در سال 2017 با داشتن بیش از 20 میلیون کاربر به عنوان یکی از بزرگترین منابع میزبانی کد در جهان شناخته شد. در سال 2019 گیت هاب از محدود شدن این سیستم برای کاربران ایرانی خبر دارد. اما همچنان کاربران ایرانی می توانند با دسترسی به آی پی غیر ایرانی از خدمات آن استفاده نمایند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

شبکه اجتماعی تیک تاک (TikTok) چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *