رازهای کسب درآمد از یودمی؛ چطور می‌توان از آموزش کسب درآمد کرد؟

کسب درآمد از یودمی

امکان کسب درآمد از یودمی تنها یک راه از هزاران راهی‌ست که می‌تواند صنعت آموزش را به میدانی جذاب برای پول‌سازی تبدیل کند. ؛ درست آن‌گونه که انگیزه‌ی کسب درآمد از یوتیوب غنای بسیاری به این عرصه بخشیده است.

مهم نیست بر چه مهارتی تسلط دارید؛ گل‌آرایی و یا دانش برنامه‌نویسی! یودمی یک جای دِنج برای شما و محتواهای آموزشی‌تان سراغ کرده است. کافی‌ست حرف‌های بی‌ثمر و نادرستی مثل این‌که« نان توی تدریس نیست!» و قص‌علی‌ هذا را بگذارید کنار و دست به کار شوید! مدرسه خودتان را بسازید؛ بی‌دریغ از مهارت‌ها و دانسته‌هایتان ببخشید و بی‌دریغ دریافت کنید. چه چیز را؟! مزد تدریس.

و فقط سایت یودمی نیست! نگاهی به پیرامون‌تان بیندازید: ایدکس، کورسرا و یک خروار از این نوع وب‌سایت‌ها خواهید جُست که حاضر اند تا فرایند تدریس را برای شما تسهیل کنند. پیش از آن‌که از امکان کسب درآمد یودمی حرف بزنیم و از راه‌ هموارش پرده برداریم، بگذارید ببینیم اصلا این سایت یودمی چیست؟ چطور کار می‌کند و به چه کار می‌آید.

یودمی چیست؟

یودمی حالا دیگر پلتفرم شناخته شده‌ای برای مدرسان، حرفه‌آموزان، اساتید و دانشجویان در ایران است؛ نه فقط به واسطه محتواهای آموزشی گسترده‌ای که عرضه می‌کند بلکه به خاطر فرصت کم‌نظیری که در ارتباط با موضوع تدریس برای کاربلدها تدارک دیده است.

پیِ یک کلاس نقاشی کم‌نظیر می‌گردید؟ خب بروید وب سایت یودمی… حتما یکی بهترینش را پیدا خواهید کرد و ازش بسیار می‌آموزید. دنبال شاگرد می‌گردید؟ خب دیگر نگردید… بروید وب‌سایت یودمی و محتوای آموزشی‌تان را بار بگذارید. وب سایت یودمی همه‌چیز را یک‌جا با هم دارد. کسب درآمد از یودمی، آن‌هم به دلار، پیشنهادی‌ست که سخت می‌توان دست رد به سینه‌اش زد. در بستر سایت یودمی حتی دیگر نیازی به یک رزومه قوی ندارید، لازم نیست منّت این و آن را بکشید. همین‌که کاربلد باشید کافی است… بعد از این را بسپارید به عهده مخاطبان‌تان؛ استقبال آن‌ها از ویدئوهایتان و همچنین پولی که بابتش پیشکش می‌کنند، حرف اول و آخر را در مورد میزان توانمندی شما خواهد زد.

چرا باید به سایت یودمی اعتماد کنیم؟ 

چرا نکنیم؟! حدود یازده سال پیش، در سال 2010 میلادی، دو کارآفرین از راه رسیدند و تصمیم گرفتند یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های آموزشی جهان را راه بیندازد و نامش را بگذارند یودمی. این دو نفر گاگان بیانی و اکتای کاگلار بودند. اولش چهل و هشت میلیون دلار بیش‌تر نداشتند اما بلافاصله یک پلتفرمی طراحی کردند مخصوص معلمان و مدرسان تازه‌کار.

از دو کارآفرین چیزی جز از این نیز انتظار نمی‌رود؛ بستری بسازند تا همه بتوانند از آن راه که بلدند تامین معاش و به چرخه صنعت کمک کنند! کردند. آماری هست که می‌گوید این پلتفرم  تا همین چهار و یا پنج سال پیش چیزی قریب به ده هزار مدرس به خود دیده است و هر ماه نزدیک به هزار درس عرضه می‌کند؛ نه در یک و یا دو رشته‌ی ویژه بلکه تقریبا در هر زمینه‌ای! همه‌ی این درس‌ها هم به صورت ویدئویی منتشر می‌شوند. جذاب نیست؟!

اگر چه تا میانه سال 2017، چیزی حدود ده میلیون دانش‌آموز از 3500 درس در یودمی استفاده کردند اما بازار هدف یودمی تنها به دانش‌آموزان و هنرجویان و اساتید محدود نیست. آن‌ها حساب ویژه‌ای هم روی آموزش سازمانی باز کرده‌اند و تقریبا پس از هر دوره‌ای، یک گواهیِ پایان‌دوره نیز به مخاطبان کلاس‌هاشان می‌دهند و به این ترتیب یک انگیزه وصف‌ناپذیری برای کاربران‌شان می‌سازند.

اما اگر هنوز نمی‌توانید به کسب در آمد از یودمی اعتماد کنید، بد نیست ساختار استاندارد آموزشی آن را از نظر بگذرانید.

استانداردهای آموزشی یودمی چیست؟

اگر بناست روی کسب درآمد از یودمی حساب باز کنید، باید از طیف وسیع امکانات این وب‌سایت با خبر شوید. خوب است بدانید یودمی برای تسهیل دسترسی مخاطبان خود و دانش‌آموزان شما( به مثابه یک مدرس) چه طرح و نقشه‌ای ریخته است؟ چگونه اعتمادشان را جلب می‌کند و چطور به روند آموزشی شما یاری می‌رساند.

از همین‌رو کوشیده‌ایم تسهیلات سایت یودمی را به سه بخش کلی تقسیم کنیم؛ بخشی به شیوه دسترسی مخاطبان اشاره دارد، بخشی دیگر پیرامون چگونگی اعتمادسازی‌ از سوی موسسان یودمی‌ست و در آخر به روند آموزشی وب‌سایت می‌پردازیم.

سایت یودمی روند دسترسی دانش‌آموزان را تسهیل می‌کند

یکی از ویژگی‌های برجسته سایت یودمی آموزش رایگان و یا بسیار کم‌هزینه برای دانش‌آموزان است؛ تعداد معدودی از آموزش‌ها مجانی، تعدادی قابل توجهی کم‌هزینه و تعداد اندکی پر هزینه‌اند. این ویژگی موجب می‌شود هر دانش‌آموزی با اندک مقداری هزینه به درس‌های شما دسترسی داشته باشد و به کسب در آمد از سایت یودمی کمک کند.

از طرفی یودمی امکان آموزش را بر همه‌ی دستگاه‌های لپ‌تاپ، تبلت و تلفن‌های همراه میسر کرده است. در نتیجه چندان اهمیتی ندارد که سیستم رایانه‌ی هنرجو و یا دانش‌آموز شما از چه کیفیتی برخوردار است. همین که او را آنلاین نگاهش دارد و واسطه‌ای شود میان او و شما کافی‌ست تا روند فراگیری آن‌ها و کسب در آمد از یودمی را آسان نماید.

دانش‌آموزان برای دریافت محتوای آموزشی شما نیازی به پیش‌نیاز ندارند. آن‌ها می‌توانند بی‌هیچ پیش‌زمینه‌ای پای کلاس‌تان بنشینند و بیاموزند؛ آن هم بلافاصله، به محض ثبت‌نام، بدون حتی یک ساعت تاخیر!

سایت یودمی اعتماد مخاطبان‌تان را جلب می‌کند

باورتان می‌شود که سایت یودمی بازگشت وجه را در 30 روز تضمین می‌کند؟! چه ضمانتی بهتر از این برای مخاطبان شما و چه فرصتی بهتر از این برای تضمین کسب درآمد از سایت یودمی! اما اعتمادسازی برای شاگردان شما تنها به این ضمانت ختم نمی‌شود. آن‌ها می‌توانند تا آخر عمر به محتوای آموزشی‌تان دسترسی داشته باشند.

یک توصیه: کوپن‌های صد در صد تخفیف یودمی را دست‌کم نگیرید. این کوپن‌ها تنها به دانش‌آموزانی تعلق دارد که از کلاس‌های بسیاری در پلتفرم یودمی بهره برده‌اند. تازه اگر دانش‌آموزان شما کمی زیرک باشند می‌توانند این کوپن‌ها را از وب‌سایت‌هایی نظیر کوپن اسکورپوین بی‌هیچ شرط و پیش‌شریطی دریافت کنند.

سایت یودمی استاندارد کلاس درس شما را ارتقا می‌دهد

سایت یودمی خود دست به کار شده و به استانداردسازی فرایند آموزش رو آورده است. یکی از امکانات این پلتفرم آموزشی student review است. دانش‌آموزان می‌توانند نظر بقیه مخاطبان را پیرامون کیفیت کلاس‌هایتان بخوانند و یا در بابش اظهار نظر کنند. دانش‌آموز بعد از کلاس شما می‌تواند خودش را با سوالاتی پیرامون درس بسنجد و سطح یادگیری‌اش را ارزیابی نماید. همین‌طور، آن‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، دانش‌آموزان در پایان هر دوره مدرک معتبری از وب‌سایت دریافت می‌کنند. این مدرک می‌تواند در رزومه‌ی آن‌ها نقش مثبتی بازی کند.

رازهای کسب درآمد از یودمی چیست؟

حالا به قسمت جذاب کسب درآمد از سایت یودمی می‌رسیم. پس از این‌که با تاریخچه و ساز و کار وب‌سایت آشنا شدیم و چیزهایی درباره استاندارد آموزشی آن فرا گرفتیم وقتش رسیده مراحل کسب در آمد از سایت یودمی را مرور کنیم.

با سایت یودمی ملاقات کنید

بالا برویم پایین بیاییم، چه دانش‌آموزش باشیم و چه خیال کسب درآمد از یودمی را در سرمان بپرورانیم، ما میزبانان سایت یودمی هستیم. در نتیجه بهتر است با صاحبخانه آشنا شویم. پس به اندازه کافی وقت ‌بگذارید و وب‌سایت را رصد کنید. یک تور بچینید و دور تا دور وب‌سایت بگردید. ببینید چطور کار می‌کند، چه امکانات بیش از آن‌چه که در این مقاله با آنان آشنا شده‌اید، ارائه می‌دهد و… رقیبان‌تان (دیگر مدرسان) چطور از یودمی پول در می‌آورند؟ یکی دو کلاس انتخاب کنید، دوره‌هایشان را با وسواس بگذرانید و در آخر ردپا را دنبال کنید.

از یودمی کمک بگیرید

این پلتفرم منابع و راهنماهای بسیار مفصلی درباره چگونگی کسب درآمد از سایت یودمی دارد؛ آن‌ها کیفیت آموزش را برای شما تبیین می‌کنند و همچنین مسیر پول‌سازی را شفاف می‌سازند. پس از یودمی کمک بگیرید. اصلا یک ویدئوی آموزشی بسازید و برای یودمی بفرستید تا کارشناسانش بازخوردی ارائه دهند و راهنمای‌تان شوند.

موضوع‌ آموزشی‌تان را تعیین کنید

یکی از امکانات شگفت‌انگیز یودمی، ابزاری‌ست که به شما کمک می‌کند، بازار تدریس‌تان را خوب بشناسید. یعنی چه؟ یودمی ابزاری دارد که می‌توانید به واسطه آن مطمئن شوید، موضوعی که شما پیرامونش تدریس می‌کنید چقدر مخاطب دارد و در این موضوع چند کورس در یودمی کار شده است؟! این امکان را دست‌کم نگیرید و در انتخاب موضوع آموزشی‌تان مدنظر قرار دهید.

سناریو دوره‌تان را بنویسید

دوره‌ی آموزشی شما درباره چیست، چند جلسه را در بر می‌گیرد، هر جلسه چند دقیقه است، در هر جلسه چه خواهید گفت و از کجای موضوع به کدام مبحث خواهید رسید؟ پاسخ این سوالات، سناریوی آموزشی شما را می‌سازد. هرگز بدون سناریوی آموزشی دست به کار نشوید.

ابزار را آماده کنید

بله! باید ابزارتان را آماده کنید و ویدئوهای آموزشی‌تان را بسازید. یادتان باشد که کیفیت در این ویدئوها نقش به سزایی دارد؛ بسیار بیش‌تر از آن‌چه که تا به حال در یوتیوب دیده‌اید! پس وقت بگذارید، ابزار (اگر نه خیلی پیش‌رفته اما) مناسب را آماده کنید و بهترین خودتان را به نمایش بگذارید.

قیمت بگذارید

قبل از قیمت‌گذاری نسبت به پروسه درآمد و حق یودمی از عایدی شما آگاه باشید: یک/چهارم از آن بخش از درآمدی که تنها از طریق تبلیغات در یودمی به دست آمده، به حساب شما واریز خواهد شد، نیمی از هزینه به حساب وب‌سایتی که کار تبلیغ دوره‌ی شما را بر عهده گرفته بود، سر ریز می‌شود و باقی به یودمی می‌رسد اما اگر خودتان دست به کار شوید و برای دوره‌هایتان بازاریابی کنید، 98 درصد از کل در آمد در حساب‌تان می‌نشیند.

حالا که با پیچیدگی حساب و کتاب‌ها در یودمی آشنا شدید، بهتر است بروید و حسابی پیرامونش تحقیق کنید. بعد نگاهی به بازارتان بیندازید. رقابت در بازار یودمی بسیار نزدیک است و این دومین موضوعی‌ست که شما می‌بایست در قیمت‌گذاری به آن توجه کنید. قیمت معقولی برای دوره‌هایتان در نظر بگیرید، قیمتی که بتواند با قیمت باقی دوره‌ها رقابت کند.

برای پول در آوردن عجله نکنید

دیگر همه می‌دانند که تولید محتوا، به خصوص محتوای آموزشی، راهی نیست که از طریق آن رَهِ صد سال بروید و یک شبه پول‌دار شوید. محتوا عرصه تلاش و استمرار است. انتظار نداشته باشید که در اولین روزهای انتشار کورس به پول هنگفتی دست یابید. کسب در آمد از یودمی مستلزم زمان و فعالیت‌های مداوم و حساب شده است. کورس‌هایتان را طراحی کنید، بسازید و در معرض مخاطب بگذارید. منتتظر بنشینید تا قلاب‌تان گیر کند.

حرف آخر

اگر تدریس کسب و کار شماست و یا به آن علاقه‌مندید، کسب درآمد از سایت یودمی بهترین گزینه‌ی شماست. استاندارد قابل قبول و بستری که یودمی برای فروش کلاس‌ها در اختیارتان می‌گذارد، اگر نه یک شبه اما در میان‌مدت می‌تواند حرفه شما را تضمین کند. پس دست دست نکنید! بجنبید. اصلا همین الان بروید وب‌سایت یودمی و از سیر تا پیازش سر در بیاورید. رقبایتان چشم انتظار شمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *