بهترین کیف پول ارز دیجیتال کدام هاست؟

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

مدت‌ها در پیِ یک کیف پول ارز دیجیتال‌ درست و درمان بودم! آخر کوین یک سکه نیست که مشتی از آن را توی جیب زورچپان کنیم و یا اسکناس که آن را وقتِ خواب زیر سر بگذارم. بالاخره باید این همه سرمایه را یک جای امن نگه می‌داشتم. تازه کیف پول ارز دیجیتال تنها به کار ذخیره و حفظ پول نمی‌آید! کارکردهای مهم دیگری نیز دارد که حالا جلو تر به آن‌ها اشاره خواهم کرد. پیش از هر چیز، قبل از آن‌که موضوع را باز کنم و بسط بدهم، در اهمیت یک کیف پول ارز دیجیتال همین را بگویم که اگر از کیف پول ارز دیجیتال محروم‌اید، هرگز نمی‌توانید در این بازار بزرگ و سخاوتمند قدم از قدم بردارید، کوینی را انتقال دهید و یا سرمایه‌هایتان را ریز و واریز کنید! پس قبل از هر چیز فکرِ بهترین کیف پول ارز دیجیتال باشید.

کیف پول ارز دیجیتال به چه کار می‌آید؟

اگر بدانید کیف پول به چه کار می‌آید، آن‌وقت شما هم مثل من در به در، توی کوچه و برزن، سراغ بهترین کیف پول ارز دیجیتال را از این و آن می‌گیرید! چرا که تقریبا هر کاری که در حوزه ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، بی‌برو و برگشت باید از راه این کیف پول باشد.

فرض بگیرید می‌خواهید خرید کنید و یا یک واحد از سرمایه‌تان را به بایننس بریزید! چاره چیست؟! قبل از هر چیز باید یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید. این کیف پول‌ها هم یکی دو تا نیستند، انواع و اقسام جوراجوری دارند. توی تحقیقاتم متوجه شدم که تنها بخشی از عوامل تعیین‌کننده کیف پول ارز دیجیتال به عملکرد خودِ این کیف‌ها بر می‌گردد، بخش دیگری از معیارهای انتخاب شخصی است!

وقتی می‌روید یک کیف پول عادی بخرید، خیلی چیزها در انتخاب‌تان اثر می‌‌گذارد. مثلا این‌که بنا دارید از این کیف پول کجاها استفاده کنید! پُر واضح است که یک کیف پول چرم و هورت هنگام کار فیزیکی به درد شما نمی‌خورد! اما همین کیف پول می‌تواند گزینه مناسبی برای شرکت در میهمانی‌ها و یا جلسات شیک و پیکِ کاری باشد؛ آن‌جا که فعالیت‌هاتان بیش‌تر معطوف به کارهای نشستنی می‌شود.

خب! همین موضوع درباره کیف پول ارز دیجیتال هم صادق است! بهترین کیف پول ارز دیجیتال علاوه بر اینکه یک‌سری مشخصات ثابت دارد، مولفه‌هایی دارد که در آن انتخاب شخصی شما تعیین‌کننده است! آن‌جور که من فهمیدم، این خیلی مهم است کیف پولی را اختیار کنید که از گزند هکرها دور باشد. در عین حال و هم ارز با چنین مولفه‌ای، خیلی مهم است شما کجا از این کیف پول استفاده می‌کند، در چه کشوری و چگونه؟

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال چطور عمل می‌کند؟

اگر ندانیم یک کیف پول ارز دیجیتال چطور عمل می‌کند، چگونه می‌خواهیم بهترینش را انتخاب کنیم! کیف پول ارز دیجیتال با کیف پول‌های چرمی و کتان، کارت‌های عابر، حساب بانکی و غیره متفاوت است! چرا که ماهیت بیت کوین با باقی اشکال سرمایه فرق دارد. اگر شما در کیف پول چرمی‌تان از سرمایه نگه‌داری می‌کنید، برای خرید چیزها از بقالی و یا هر جای دیگری از کارت‌های عابر بانک بهره می‌گیرید و ارزش پولی را از این کاسه به آن کاسه می‌ریزید، در مورد بیت کوین عملا ناگزیرید از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید. زیرا ارزهای دیجیتال هرگز قابلیت تبدیل به یک اسکناس و یا سند فیزیکی را ندارند. در حقیقت ارزش سرمایه شما با کلید رمزگذاری شده قابل نمایش و محاسبه‌اند!

بهترین کیف پول ارز دیجیتال مثل یک دروازه مطمئن برای دریافت و خروج سرمایه‌تان عمل می‌کند! کافی است آدرسش را به دیگری بدهید تا سرمایه را به حساب‌ بزند. همین‌طور می‌توانید برای هر بار دریافت کوین یک آدرس جدید بسازید، آدرسی که با آدرس‌های دیگر فرق دارد و امنیت تبادلات را بالاتر می‌برد.

بر این اساس آدرس کیف پول ارز دیجیتال به دو گونه آدرس عمومی یا public key و آدرس خصوص یا private key در اختیار شما قرار می‌گیرد. آدرس عمومی در واقع همان آدرسی است که شما به دیگران می‌دهید تا از این راه کوین‌ها را به حساب‌تان واریز کنند اما آدرس خصوصی در حقیقت به شما اختیار می‌دهد سرمایه‌تان را مدیریت کنید.

آدرس خصوصی کیف پول ارز دیجیتال به شیشه عمر شبیه است! اگر اجازه دهید به راحتی اصابت کند و تَرَک بردارد ممکن است سرمایه‌تان را برای همیشه از دست بدهید. پس بهتر است حسابی ازش نگه‌داری کنید. با وجود این شما فرصت دارید که بارها آدرس خصوصی خود را تغییر دهید و آن را بازسازی کنید.

از جمله تفاوت‌های کیف پول ارز دیجیتال این است که، درست بر خلاف همه کیف‌های پولی که تا به امروز دیده‌اید، رمز ارزهای شما در آن جا نمی‌گیرد بلکه به رمز ارزهایتان در بلاک‌چین محفوظ می‌ماند. کیف‌ پول ارز دیجیتال شما تنها آدرس ذخیره این رمز ارزها در بلاک‌چین را نگه می‌دارد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال بر اساس عملکردشان به دو دسته عمده تقسیم می‌شود؛ یکی کیف پول رمز ارز سرد و دیگری کیف پول رمز ارز سرد است و تازه هر یک از این‌ها به زیر مجموعه‌های دیگری بسط پیدا می‌کنند. می‌کوشم یافته‌هایم در این زمینه را با شما هم در میان بگذارم تا بهترین کیف پول ارز دیجیتال خودتان را از میان این همه اقسام پیدا کنید، آن‌گونه که سر آخر موفق شدم کیف پول ارز دیجیتال مناسب خود را انتخاب کنم.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال گرم

مشخصه اصلی کیف پول ارز دیجیتال گرم قابلیت اتصالش به اینترنت و شبکه مجازی است! تریدرها و معامله‌گران حرفه‌ای به خوبی با این کیف پول آشنایی دارند. آن‌ها می‌دانند برای آن‌که بتوانند متناسب با نبض بازار و هر روزه معامله کنند، باید از قابلیت کیف پول ارز دیجیتال گرم کمک بگیرند. مثلا اگر بخواهید بروید در بایننس حساب باز کنید، باید از طریق اینترنت پیش بروید. این‌جا انواع و اقسام کیف پول ارز دیجیتال گرم را برایتان ردیف می‌کنم:

کیف پول ارز دیجیتالی وب

این دسته از کیف پول ارز دیجیتال، در واقع، تحت وب عمل می‌کنند. کافی است از طریق مرورگر( کروم، فایرفاکس، اکسپلور و غیره) به صرافی ارز دیجیتال وارد شوید. آن‌وقت می‌توانید از طریق رمز عبوری که پیش‌تر در آن صرافی ساخته‌اید، به حساب‌تان دسترسی داشته باشد. یکی از بهترین کیف پول ارز دیجیتال که تحت وب عمل می‌کنند، متعلق به بایننس است!

این دسته از صرافی‌ها و یا کیف پول‌های حضانتی اغلب مدیریت کلید رمز ارز را در اختیار شما می‌گذارند. در این صورت مسئولیت حفظ رمز ارزها همگی با شماست. با وجود این ممکن است برخی از این کیف پول‌های حضانتی خود مدیریت کلیدها را بر عهده بگیرند که خب… مشخص است، مسئولیت حفظ آن با خودِ صرافی است.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتالی دسکتاپ

لابد دیده‌اید که اغلب نرم‌افزارها یک نسخه دسکتاپ از خود را نیز عرضه می‌کنند. به زبان ساده این دسته از کیف پول ارز دیجیتالی بر مدار نرم‌افزارهای تحت دسکتاپ مدیریت می‌شوند. در همه کیف پول‌های تحت دسکتاپ مدیریت کلیدها با شماست.

کافی است یک کیف پول روی صفحه‌تان دسکتاپ بسازید تا همه کلیدها بروند در فایلی با نام wallet.dat! این مخزن اسرارِ فعالیتی شما در حوزه ارزهای دیجیتال است! اگر رمز را فراموش کنید و یا به طریقی از دستش بدهید آن‌وقت باید قید همه‌چیز را بزنید و سرمایه‌تان را به دست باد دهید. پس حسابی حواس‌تان را جمع کنید و موارد مربوط به پیشگیری از از دست رفتن این فایل را مد نظر قرار بدهید؛ راه‌هایی همچون گرفتن نسخه پیشتیبانی و یا همان Back up و غیره.

کیف پول ارز دیجیتالی تلفن همراه

از نامش پیداست! کیف پول ارز دیجیتالی تلفن همراه، تحت سیستم‌های عامل تلفن‌های همراه کار می‌کنند؛ ios و یا اندروید فرقی ندارد! این دسته کیف پول‌ها کمابیش همه‌ی سیستم‌های عامل تلفن همراه را پشتیبانی می‌کند. کار با این کیف‌ پول‌ها از باقی  انواع کیف پول ارز دیجیتال گرم راحت‌تر و البته پر سرعت‌تر است؛ چه هنگام نصب و اجرا و چه هنگام کار با آن‌ها. مشکل اما این است که همچون باقی نرم‌افزارها خطر بدافزار کیف پول شما را تهدید می‌کند! البته این معضل را هم می‌توانید از طریق ایجاد رمز و گرفتن نسخه‌های متعدد پشتیبانی تا اندازه‌ای بر طرف سازید. پیش‌تر جایی گفته‌ایم که ارز دیجیتال خود چگونه مراقبت کنیم؟ 

از بایننس که بگذریم، تراست والت یکی از گزینه‌های مناسب برای کار با کیف پول ارز دیجیتالی تلفن همراه است.

همان‌طور که تا به الان دریافته‌اید، علی‌رغم مزیت‌های بسیار، تهدید بدافزارها و هکرها می‌تواند شیشه عمر سرمایه‌گذاری و یا همان کیف پول ارز دیجیتال شما را به خطر بیندازند. اگر از کیف پول گرم بهره می‌برید، باید فکری به حال این دسته از تهدیدات بکنید.

کیف پول ارز دیجیتال سرد، اما، کم‌تر در معرض تهدید هکرها قرار دارند. بیایید نگاهی به این نوع از کیف‌های پول بیندازیم.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال سرد

این نمونه از کیف‌ پول‌ها با اینترنت سر و کار ندارند. در نتیجه بدیهی است که خطرات مربوط به کار در بستر اینترنت کم‌تر تهدیدشان می‌کند. اگر سرمایه‌ی کلانی را نگه می‌دارید و یا معاملات‌تان نسبت به تریدرها دیر به دیر تر است، کیف پول ارز دیجیتال سرد از بهترین‌هاست.

کیف پول سخت‌افزاری

برای تهیه کیف پول سخت‌افزاری باید دست به جیب شوید و پول هر چند اندکی خرج کنید. این یکی همچون استفاده از کیف پول‌های تحت وب رایگان نیست. در این نسخه، کلیدهای شما داخل سخت‌افزار دخیره می‌شوند. اگر چه کیف پول سخت‌افزاری بهترین کیف پول ارز دیجیتال سرد است اما هنوز هم می‌توانند دردسرآفرین باشند. کافی است سخت‌افزارتان باگ داشته باشد… آن‌وقت مورد دستبرد هکرها قرار می‌گیرد.  مراقب باشید کیف پول سخت‌افزاری‌تان را حین حمل گم نکنید، آن‌وقت کیف پول‌تان را به کلی می‌بازید. اگر سخت‌افزارتان را از دست دهید، آن‌وقت تنها راه مراقبت از سرمایه‌تان استفاده از عبارت بازیابی و پین‌کد است. بهترین کیف پول ارز دیجیتال سخت‌افزاری Ledger Nano S است.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول کاغذی

در کیف پول کاغذی شما به واسطه یک OR کد به آدرس رمز ارز و کلید خصوصی آن دسترسی دارید. اگرچه خصیصه آفلاین بودن کیف پول کاغذی، سرمایه شما را از دست هکرها دور نگاه می‌دارد اما با وجود این برخی از محدودیت‌ها در استفاده از کیف پول کاغذی واقعا دست و پا گیر اند. مثلا شما نمی‌توانید با بخشی از موجودی خود تراکنش انجام دهید. اگر خواستید سرمایه‌تان را جا به جا کنید، باید همه‌ی آن را به آدرسی دیگر انتقال دهید. در این‌صورت تنها راه چاره این است که به واسطه OR کد همه سرمایه‌تان را به کیف پول تلفن همراه و یا دسکتاپ واریز کنید و تنها بخشی از آن را جا به جا نمایید. در این صورت مابقی موجودی به آدرس تازه‌ای منتقل خواهد شد.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

وقتی برای اولین‌بار حسابی از کیف پول دیجیتال و انواعش خواندم، از خودم پرسیدم من کجا زندگی می‌کنم؟ معاملاتم در چه سطحی است و موجودی‌ام چه به من می‌گوید؟ جواب این سوالات موجب شد بتوانم بهترین کیف پول ارز دیجیتال و یا کیف پول ارز دیجیتال مناسب خود را پیدا کنم. در نتیجه اگر هنوز هم به پاسخی برای سوال‌تان پیرامون بهترین کیف پول ارز دیجیتال نرسیده‌اید، شروع کنید به پرسیدن سوالاتی از این قبیل و بعد گزینه‌هایتان را با کارشناسان ارز دیجیتال نوین پرداخت در میان بگذارید. آن‌ها مناسب‌ترین راه را به شما پیشنهاد خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *