وقتی از تفاوت ویزا کارت و مستر کارت حرف می‌زنیم، از چه حرف می‌زنیم؟!

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت

کافی است نگاهی بیندازیم به روند اصلاح سیستم مبادلات جهانی تا که اهمیت بحث بر سر تفاوت ویزا کارت و مستر کارت را دریابیم. طی سه دهه‌ی اخیر نقش اسکناس‌ها و سکه‌ها در مبادلات زندگی روزمره به تدریج کم‌رنگ شده و کارت‌های اعتباری اهمیتی بیش از پیش یافته و همین‌طور دایره‌ی جغرافیایی مبادلات نیز گسترش چشمگیری داشته است.

مثلا اگر تا دیروز بازار خرید من تا به سیزده کیلومتر آن‌طرف‌تر و سبد خریدم از مایحتاج روزانه فراتر نمی‌رفت، امروز هر یک از ما به مثابه یک شهروند/ مصرف‌کننده در گستره‌ی وسیع تعاملات جهانی شرکت می‌کنیم.

در حقیقت بازار خریدمان نه تنها به نعمت‌آباد و سوپر مارکت مش‌حسن‌آقا محدود نمی‌ماند بلکه آمازون و eBay و غیره را نیز در بر می‌گیرد! نه تنها به پفک نمکی مینو رضایت نمی‌دهیم بلکه آخرین مدل از تلفن همراه اَپل و کیف و کفش گوچی را نشانه می‌رویم.

در نتیجه گریزی نداریم جز آن‌که به کارت‌های اعتباری بین‌المللی رو بیاوریم؛ چیزهایی نظیر ویزا کارت و مستر کارت. پیش‌تر در یک مقاله به تعریف و کارکرد مستر کارت و ویزا کارت پرداخته‌ایم و نوشته‌ایم که مستر کارت و ویزا کارت را باید چطور تهیه کنیم.

در این یادداشت بد نیست کمی در کارکرد این هر دو عمیق‌تر شویم و از تفاوت‌هایشان پرده برداریم؛ شاید این جزیی‌نگری دست‌مان را برای انتخاب یک کارت اعتباری بین‌المللی باز تر کند.

کارت اعتباری چیست؟

کارت‌های اعتباری بین‌المللی چطور کار می‌کنند؟

کم‌تر پیش می‌آید ببینیم کسی از اسکناس برای خریدهای حتی ناچیز استفاده کند، چه رسد به خریدهایی که عمدتا در سطوح بین‌المللی انجام می‌گیرد؛ مثلا برای خرید از وب سایت آمازون چه راهی سهل‌تر از استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی، نظیر ویزا کارت و مستر کارت، می‌توان سراغ گرفت. در این‌صورت به همراه داشتن کارت‌های اعتباری از این دست نه تنها یک انتخاب بلکه یک ضرورت به شمار می‌رود.

این کارت‌ها اغلب ارزشی اقتصادی را همراه خریدار با خود به این سو و آن سو می‌کشد و پلی می‌شود میان بانک‌ها و فروشندگان سرویس‌ها و محصولات گوناگون! اگر همین الان یک کارت اعتباری با ارزش چند هزار دلار دارید، می‌توانید به همان اندازه دست به خرید بزنید. بعد، اغلب در انتهای هر ماه، با دریافت یک صورت حساب از بانک، ارزش خرید خود را متناسب با موجودی حساب‌تان، تسویه می‌کنید.

تقریبا فرقی ندارد که شما از کدام کارت اعتباری بهره می‌برید! این فرایند کم یا بیش در مورد همه‌ی کارت‌های اعتباری صادق است.

تفاوت میان کارت‌های اعتباری چیست؟

تفاوت میان کارت‌های اعتباری چیست؟

لابد تا به الان دریافته‌اید که عملکرد کارت های اعتباری و یا همان کردیت کارت‌ ها بر یک اصل می‌چرخند؛ چه یورو کارت و وسترن و امریکن اکسپرس باشند و چه ویزا کارت و مستر کارت ! در نتیجه هیچ‌کدام از در کارکرد از آن یکی متمایز نیست. اما چرا گاه، وقتی به موسسه‌ای برای دریافت کارت اعتباری مراجعه می‌کنیم، به ما توصیه می‌کنند که مثلا به جای امریکن اکسپرس از ویزا کارت و به جای یورور کارت از مستر کارت بهره بگیریم؟! گویاست که علی‌رغم کارکرد یکسان کارت‌های اعتباری تفاوتی واضح میان آنان وجود دارد؛ همچون تفاوتی که می‌توان میان امریکن اکسپرس و یویور کارت سراغ گرفت و یا تفاوت ویزا کارت و مستر کارت… اما این تفاوت‌ها از کجا آب می‌خورند؟

برند کارت اعتباری

بی‌تردید بسیار شنیده‌اید که فرقی میان برندهای کارت‌های اعتباری نیست. بسیار گفته‌اند که سخت نگیرید و هر چه پیش آمد را انتخاب کنید و بروید سر وقت کارهایتان. با اطمینان ادعا می‌کنیم که چنین رویکردی شما را در چاه ویل خواهد انداخت.

مگر می‌شود تفاوتی میان یورو کارت و سایر کارت‌ها قائل نبود؛ آن هم وقتی که این کارت معتبر اروپایی در آمریکا تقریبا هیچ ارزشی ندارد؟! مگر می‌شود برند را نادیده انگاشت وقتی که می‌دانیم، مثلا، امریکن اکسپرس بیش‌تر در کانادا و آمریکا شناخته شده است و آن‌جا معتبر انگاشته می‌شود؟!

این حرف‌ها را بریزید دور! مهم است که از چه برندی استفاده می‌کنید و این برند در سیستم‌های اقتصادی گوناگون از چه اهمیتی برخوردار است! برند کارت اعتباری را جدی بگیرید! مهم است که تفاوت مستر کارت و ویزا کارت را بدانید و از رواج آن در کشورها و قاره‌های گوناگون مطمئن شوید.

هزینه کارت‌ اعتباری

از این نظر هیچ‌یک از کارت‌های اعتباری با فرق ندارند؛ تفاوت مستر کارت و ویزا کارت و این هر دوی آن‌ها با باقی کارت‌های اعتباری مطرح نیست. هیچ‌کدام از کارت‌های اعتباری رایگان نیستند؛ همه‌ی آن‌ها متناسب با میزان دسترسی و خدمات گوناگونی که در اختیار شما قرار می‌دهند، اغلب هر سال، هزینه‌ای دریافت می‌کنند که البته چندان هنگفت نیست اما بی‌تردید می‌تواند در انتخاب شما نقشی کلیدی ایفا نماید.

جوایز و پیشنهادات اقتصادی چشمگیر

کارت‌های اعتباری مانند همه‌ی محصولات ممکن است خدمات و به مناسبت‌های گوناگون به قول فرنگی‌ها آفرهای با ارزشی در اختیارتان بگذارند؛ بدیهی است که هر برند با برندی دیگر در این امر تفاوت‌هایی دست‌کم جزیی دارند. پیش آمده برخی از این برندها یک پرواز عالی و یا بیمه‌ی سفری جذاب و غیرقابل چشم‌پوشی ارائه دهند و یا نه، نرخ سودی ارائه دهند که کم‌تر کسی بتواند آن را رد کند و غیره!

از سویی دیگر این برندها، عمدتا، جوایز دندان‌گیری برای کاربرانشان در نظر می‌گیرند که در قالب امتیاز اهدا می‌کنند. مثلا با هر خرید امتیازی نصیب‌تان می‌گردد و با انباشت این امتیازات جایزه‌ای به حساب‌ کاربری‌تان واریز می‌شود.

در نتیجه میزان گشاده‌دستیِ این کارت‌ها یکی دیگر از عناصر موثر در انتخاب‌شان توسط مخاطبان کارت‌های اعتباری بین‌المللی است.

نرخ سود کارت‌های اعتباری و انواع آن

نرخ سود کارت‌های اعتباری اغلب به نام کارت‌ها و انواع آن بستگی دارد و بالا و پایین می‌شود. بی‌ در نظر آوردن تفاوت ویزا کارت و مستر کارت ، حتما به نرخ سود کارت‌های اعتباری توجه کنید چرا که یکی از معیارهای بسیار مهم تهیه‌ی آن به شمار می‌آید.

پشتیبانی و خدمات امنیتی کارت‌های اعتباری

مهم‌ترین معیار ارزش‌گذاری کارت‌های اعتباری، شکل پشتیبانی و حمایت امنیتی آن‌ها از دارایی شما در کارت‌های اعتباری است. فارغ از تفاوت ویزا کارت و مستر کارت ، هر دو کارت پشتیبانی قابل ملاحظه‌ای پیرامون کنترل تخلفات عرضه می‌کنند.

حال که تا اندازه‌ای به معیارهای کارت‌های بین‌المللی پرداختیم، بگذارید به سوال رایج پیرامون تفاوت ویزا کارت و مستر کارت پاسخ دهیم.

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت در چیست؟

تفاوت ویزا کارت و مستر کارت در چیست؟

تقریبا هیچ! هر دو شرکت ویزا کارت و مستر کارت از آمریکا بر می‌خیزند و کارکردی یکسان دارند. در حقیقت آن‌ها به مثابه معروف ترین کردیت کارت های ارزی همان کاری را می‌کنند که آن‌دیگری انجام می‌دهد. ویزا کارت و مستر کارت حتی از نظر مقبولیت و همه‌گیری در سراسر جهان شانه به شانه‌ی یکدیگر پیش می‌روند. تفاوت ویزا کارت و مستر کارت را باید در خدمات آن‌ها جست و جو کرد و بعد درباره‌ی یکی از آن دو تصمیم گرفت.

هر دو، ویزا کارت و مستر کارت، گستره‌ی جغرافیایی مهم و دایره‌ی وسیعی از بازارهای خرید را در بر می‌گیرند و در ارائه خدمات، اعم از نرخ سود و پشتیبانی، تنه به تنه‌ی هم حرکت می‌کنند. بانک‌ها و موسسات مالی خدمات‌شان را از طریق این دو درگاه عرضه می‌نمایند؛ مهم نیست در اروپا سیر می‌کنید و یا در مثلا کُره جنوبی. این کارت‌ها در هر کجای جهان خدمات مهمی نظیر جابه جایی پول، بیمه خوردرو، خرید محصول، پرداخت قبوض و غیره را ارائه می‌دهد؛ همچون درگاه شتاب در ایران!

در نتیجه سوای تفاوت ویزا کارت و مستر کارت در نوع شرکت ارائه‌دهنده خدمات ارزی، کارکرد آنان برای شما مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیار برای انتخاب یکی از این دو است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *