آمادگی برای آزمون تافل؛ از خواندن تا نوشتن

آمادگی برای آزمون تافل

آمادگی برای آزمون تافل ، آیلتس و یا دولینگو فرقی ندارد؛ هر یک از این آزمون‌ها با وجود تفاوت‌های عمده در ساختارشان، تنها بر مدار یک حقیقت واحد می‌چرخند: آمادگی در راه یادگیری زبان انگلیسی. در نتیجه تنها چیزی که آزمون تافل را از دیگر آزمون‌های مشابه متمایز می‌کند، همان ساختار منحصر به فرد آزمون است! اگر نه زبان انگلیسی، زبان انگلیسی و طریقه برخورد با زبان انگلیسی تقریبا در همه‌ی شکل‌ها یک‌جور است.

آزمون‌های زبان انگلیسی، از جمله تافل، دارای ساختاری نزدیک به هم‌اند؛ چهار مهارت نوشتن، شنیدن، خواندن و صحبت کردن را به آزمون می‌گذارند، بناست دانش شما را در زبان انگلیسی به مثابه زبان دوم ارزیابی کنند و  تقریبا همه‌ی جهان را در بر می‌گیرند. یعنی در همه‌ی نقاط جهان مراکز مختص به خود را دارند و این مراکز مسئولیت برگزاری آزمون‌ها را می‌پذیرند. نوین پرداخت ارائه کننده ی خدمات ثبت نام در آزمون آیلتس و ثبت نام آزمون تافل TOEFL .

آن‌چه بسیار اهمیت دارد، بی‌تردید، روش مواجهه و یا همان آمادگی برای آزمون تافل و یا آزمون‌هایی از این دسته است. راه‌های آمادگی نیز در مواردی به هم تنه می‌زنند. بگذارید یادگیری زبان را به دو بخش تقسیم کنیم؛ بخشی از آن شامل مطالعه‌ی عمیق و با جزییات به منظور یادگیری‌ست و بخشی دیگر مطالعات پراکنده را به نیش می‌کشد. مطالعات گسترده و یا extensive study برعکس نوع قبلی که با نظر و نظارت استاد زبان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، اغلب قصد دارند دانش‌آموز را در مسیر آمادگی برای آزمون تافل و همچنین در معرض زبان انگلیسی قرار دهند.

این یادداشت بنا دارد کمی از روش extensive study به مثابه یکی از دو بخش اساسی آمادگی برای آزمون‌های زبان پرده بردارد. اما پیش از آن بد نیست ملاحظاتی پیرامون روش مطالعات عمیق و یا in depth study را در نظر بیاوریم.

ساختار آزمون تافل

بهترین روش آمادگی برای آزمون تافل

بهتر بود به جای واژه‌ی «بهترین» از «ضروری‌ترین» سخن بگوییم! ضروری‌ترین شکل از مطالعه برای آمادگی برای آزمون تافل در تعامل و اعتماد به معلم زبان، آموزشگاه مربوطه و یا روشی که در مطالعه خودخوان پیش گرفته‌ایم. در یادداشتی پیرامون یادگیری آزمون آیلتس گفته شد که وضعیت شما در دانش زبان، ددلاین، هدف، زمان لازم برای آمادگی، انتخاب مناسب‌ترین معلم و غیره در برنامه‌ریزی اثرگذار است.

بسیار اهمیت دارد که در مسیر آمادگی برای آزمون تافل شما از چه منابع و چه برنامه‌ی درسی بهره می‌برید، همین‌طور مهم است که با ساختار تافل نیز آشنایی دقیقی بیابید. در حوزه مطالعات عمیق که مستلزم تکیه بر منابع مشخص  و برنامه‌ای مناسب است، نمی‌توان نسخه واحدی صادر کرد. با وجود این می‌توان نگاهی بر ضرورتشان انداخت.

استاد خوب زبان در زمینه تافل

بله! موضوع بسیار مهمی است! به هر ترتیب شما نیازمند استادی هستید که بتواند برنامه‌ی مدونی به شما بدهد، بر روند مطالعات‌تان نظارت کند و همچنین بازخوردهای مفید و موثری در اختیارتان بگذارد. در این زمینه سوالات کم نیست. مثلا این‌که آیا استاد خصوصی بهتر است و یا موسسه آموزشی، آیا بهتر است خودخوان بخوانم و یا تکیه کنم به یک برنامه مشخص؟ استادم را چگونه انتخاب کنم یا استاد خوبِ آیلتس با استاد خوبِ تافل چه فرقی دارند؟!

فارغ از پاسخ هر یک از این سوالات، شما نیازمند برنامه‌ای هستید که زیر نظر یک کارشناس طراحی شده باشد و همچنین باید به استادی مناسب تکیه بزنید. حال این‌که «مناسب» به چه معناست، خود حدیثی مفصل دارد و در این یادداشت نمی‌گنجد. این موضوع را به دقت بررسی نمایید؛ همان‌گونه که یک برنامه‌ی خوب می‌تواند شما را در مسیر کم‌تر ‌آسیب‌رسان‌ و کوتاه‌تر جهت آمادگی برای آزمون تافل هدایت نماید، یک برنامه‌ی بعد و استاد نامناسب نیز می‌تواند مسیر را برای شما دشوار و طولانی‌تر کند.

همچنین بخوانید: بررسی بهترین منابع آزمون GRE + معرفی چند کتاب مهم

منابع برای آزمون تافل

کافی است سری بزنید به کتاب‌فروشی‌های شهر! منابع از تعداد انگشتان دو دست فراتر می‌رود. تقریبا بیش از نیمی از این منابع، جهت آمادگی برای آزمون تافل، معتبر اند. پر پیداست که این همه را نمی‌توان عمیقا خواند و یاد گرفت. پس تکلیف چیست؟!

معیارها برای انتخاب مناسب‌ترین منابع آزمون تافل، تماما، به برنامه‌ی آموزشی‌ای که شما دنبال می‌کنید بسته است. حتما بر منابعی تکیه بزنید که با توجه به سطح آموزشی شما و همچنین اهداف‌تان از سوی استاد و یا موسسه معلوم شده‌اند. خود را در میان حجم وسیعی از منابع گوناگون آشفته رها نکنید!

چرا اصرار داریم از این شکل از مطالعه عمیق، نه به عنوان «بهترین» بلکه به مثابه «ضروری‌ترین» یاد کنیم؟! معلوم است! هرگز نمی‌توان مطالعه زبان را به چند کتاب و چند جلسه خلاصه کرد. لازم است که خود را در همه مدت، به قول گفتنی، در معرض زبان انگلیسی قرار دهیم. اما چگونه؟

چگونه خود را در معرض زبان انگلیسی قرار دهیم؟

لابد این توصیه را از آشنا و غریبه، استاد و دانش‌آموز و غیره شنیده‌اید که می‌بایست خود را در معرض زبان انگلیسی قرار داد و در محیطی انگلیسی‌زبان تنفس کرد و حتما با خودتان گفته‌اید چگونه باید در ناف مثلا تهران، محیطی انگلیسی زبان ساخت؟! ساده است. راه‌حل در مطالعات گسترده و یا extensive study خلاصه می‌شود.

مطالعات گسترده و یا extensive study شکلی از مطالعه است که البته در حوزه مطالعه عمیق نمی‌گنجد. در این شکل از مطالعه شما علاوه بر درس خواندن زیر نظر استاد و با استفاده از منابع معتبر، می‌کوشید زبان انگلیسی را در زندگی روزمره خود تجربه نمایید. در این‌جا به مواردی از extensive study اشاره کرده‌ایم:

روش مطالعه برای آزمون تافل

فیلم ببینید!

معجزه می‌کند! هیچ‌چیز همچون تماشای فیلم نمی‌تواند شما را در جهت آمادگی برای آزمون تافل یاری دهد. پس فیلم تماشا کنید. فرقی نمی‌کند، چه فیلمی! هر چه دوست دارید. این‌روزها سریال‌های انگلیسی‌زبان در لهجه‌های گوناگون باب شده‌اند. علاوه بر تفریح آزاد می‌توانید زبان انگلیسی و قدرت شنیداری‌تان را تقویت کنید. سیت‌کام‌هایی همچون friends و یا سریال‌های داستانی مثل six feet under می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند. توجه کنید که فیلم نباید چندان از سطح دانش زبانی شما دور باشد.

قصه بخوانید!

اگر اهل مطالعه‌اید، خواندن داستان‌های کوتاه انگلیسی یک فرصت مغتنم برای رشد و یادگیری است. به کتاب‌ها level شده نگاهی بیندازید حتما یکی مناسب خودتان را خواهید یافت. واژگان جدید را جدا کنید و آن را در دفترچه‌ای کوچک بنویسید. بعدتر وقت خواهید داشت که در اتوبوس و تاکسی و صف مطب پژشک مرورش کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت میان آزمون دولینگو و آیلتس؛ بررسی اعتبار و ماهیت هر آزمون

اخبار  را مرور کنید!

اخبار بخوانید و بشنوید و ببینید. اگر اهل سیاست و اقتصاد و روزنامه خواندن هستید، اخبار را به زبان انگلیسی دنبال کنید. تلویزیون و رادیوی BBC ، CNN و غیره می‌توانند منابع قابل وثوقی از نظر زبانی باشند. لازم نیست که هر چه می‌شنوید، می‌‎بینید و می‌خوانید را کاملا بفهمید. همین‌که کلیتی از هر خبر را درک نمایید کافی‌ست.

آزمون تافل

پادکست گوش دهید!

پادکست‌ها یکی از فرصت‌های مغتنم جهان امروز ما هستند. اگر اهل گوش دادن به پادکست در مترو و تاکسی و اتوبوس هستید، پادکست‌های انگلیسی را بشنوید؛ All ears English و یا Six minute English از جمله مرسوم‌ترین آن‌ها هستند.

همچنین بخوانید: تفاوت آزمون آیلتس و تافل؛ کدام را انتخاب می کنید؟

با دوستان‌تان به زبان انگلیسی صحبت کنید!

یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که به بخشی از دوستان‌تان اعلام کنید مِن‌بعد قصد دارید تنها به زبان انگلیسی حرف بزنید و از آن‌ها بخواهید به این قاعده وفادار بمانند. دیگر راهِ چاره پیدا کردن یک پارتنر انگلیسی زبان است که چند دقیقه‌ای را با آنان به گپ و گفت بپردازید!

با خودتان بلند بلند حرف بزنید!

اگر هیچ‌یک از دوستان شما حاضر به همکاری نشدند و جستن یک انگلیسی‌زبان برای‌تان کار ساده‌ای نیست. پس در خلوت، پشت فرمان ماشین و یا پیاده‌رو با خود بلند بلند حرف بزنید؛ از هر چه می‌خواهید بگویید. اصلا اهمیت ندارد. مهم این است که دائما مشغول گفتن به زبان انگلیسی باشید.

راه‌های بسیاری برای مطالعه گسترده زبان انگلیسی در دست هست. شما با طراحی موقعیت‌های خلاقانه می‌توانید در مسیر آمادگی برای آزمون تافل خود کمک شایانی کنید. این‌ها تنها گوشه‌ای از اعمالی‌ست که می‌توانید پیشه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *