تفاوت میان آزمون دولینگو و آیلتس؛ بررسی اعتبار و ماهیت هر آزمون

آزمون زبان انگلیسی یکی از بهترین راه‌های موجود برای اپلای به دانشگاه‌های معتبر جهان است و داوطلبان ایرانی هم مانند دیگر افراد خارج از کشور، می‌توانند از این امکان استفاده کنند. حال، می‌دانیم که آزمون‌های متعدد و معتبری زیادی در کشور برگزار شده و امکان شرکت در آن‌ها برای همه وجود دارد، تافل، آیلتس و دولینگو، سه آزمون معتبری هستند که می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم. این آزمون‌ها زمان دقیق و مشخصی ندارند و بیشتر به مهارت خود شما بستگی دارد که چه زمانی مایل باشید که در این آزمون‌ها شرکت کنید. حال ما در این مطلب بیشتر قصد داریم به دو آزمون آیلتس و دولینگو بپردازیم. در ابتدا بیایید با خود این آزمون‌ها بیشتر آشنا شویم.

آشنایی اجمالی با آزمون آیلتس

می‌دانید که آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در کشور برگزار شده و نمره بالای آن به منزله کسب شانس برای اپلای به دانشگاه‌های معتبر در سرتاسر جهان خواهد بود. از نگاه آماری، این آزمون در بیش از ۱۱۰ کشور دنیا برگزار شده و شما با نمره قبولی، می‌توانید به مهاجرت از طریق تحصیل فکر کنید. بانی برگزار کننده این آزمون، دانشگاه کمبریج انگلیس است و در شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز مخصوص آیلتس در استرالیا هم شاهد برگزاری این آزمون مهم هستیم.

آزمون آیلتس ارزش گذاری بسیار بالایی در کشورهای مختلف دارد و معمولا دانشگاه بزرگی مخصوصا در انگلیس، از نمره این آزمون برای پذیرش در دانشگاه پشتیبانی می‌کنند. آزمون آیلتس هم مانند دیگر آزمون‌های مهم، دارای چهار بخش مهم لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ است. سه آزمون اول به صورت پشت سر هم انجام شده و آزمون نهایی که اسپیکینگ نام دارد، بعد از یک هفته و گاها هم در شرایط مخصوص به خود انجام خواهد شد. برای هرکدام از این بخش‌ها باید از منابع معتبر استفاده کرده و تا می‌توانید مهارت خود را بالا ببرید. در واقع فارغ از کسب نمره قبولی در این آزمون، بیشتر کسب نمره بیشتر در آن اهمیت دارد و شانس شما را برای اپلای کردن به دانشگاه‌های معتبر بالا خواهد برد.

آن دسته از داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را داشته باشند، می‌توانند در آموزشگاه‌های معتبر ثبت کرده و مهارت خودشان را بالا ببرند. شما می‌توانید تعیین سطح زبان انگلیسی خود را انجام داده و وارد دوره‌های عمومی شوید. این آزمون به هیچ عنوان راحت نیست و بهتر است که از بهترین منابع موجود استفاده کرده و زمان لازم را نیز برای این کار اختصاص دهید. نمره آیلتس شما بسته به همین چهار آزمون مهم خواهد داشت و به صورت میانگین به شما اعلام خواهد شد. این نتیجه به صورت تفکیک شده هم ارائه شده و به عنوان یک رزومه خوب می‌توانید آن را به همراه داشته باشید.

همچنین بخوانید: تفاوت آزمون آیلتس و تافل؛ کدام را انتخاب می کنید؟

آشنایی اجمالی با آزمون دولینگو

آزمون دولینگو همانند تافل یا آیلتس شناخته شده نیست، اما در همین مدت زمان کم هم توانسته است که محبوبیت زیادی کسب کرده و اعتبار واقعی خودش را در بین دیگر آزمون‌های زبان انگلیسی کسب کنید. این آزمون به صورت آنلاین بزگرار شده و قابلیت‌های خاصی نسبت به آزمون‌های دیگر دارد. هنگامی که آزمون‌هایی مانند تافل و آیلتس به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند، این آزمون دولینگو بود که همچنان به برگزاری آنلاین ادامه داده و داوطلبین بسیاری را به سمت خود کشاند. نوین پرداخت مراحل ثبت نام آزمون تافل را تسهیل می‌کند.

آزمون دولینگو تنها به یک کامپیوتر شخصی برای شرکت نیاز دارد و می‌توانید با رعایت کردن قوانینی که در این زمینه وجود دارد، به راحتی و با هزینه کمتری در این آزمون شرکت کنید. سوالاتی که در آزمون دولینگو از شما پرسیده خواهد شد، مربوط به کامل کردن متون انگلیسی و همچنین گوش دادن به یک گفتگو و انتخاب کلمه‌های صحیح هستند. بخش‌های دیگری مانند پاسخ به سوالات رایتینگ و تایپ کردن جملاتی که می‌شنوید هم در این آزمون وجود دارد و می‌توانید به شیوه‌ای کاملا متفاوت در این آزمون شرکت کنید.

نکته مهمی که در مورد آزمون دولینگو وجود دارد، نحوه چینش سوال‌های آن است. شما سوالات تطبیقی را در آزمون دولینگو خواهید داشت. بدین ترتیب که سوال به سوال پیش رفته و با توجه به مهارتی که از خود نشان می‌دهید، سوالات آینده طرح خواهند شد. بنابراین، سوالات از پیش تعیین شده نیستند و مانند تافل یا آیلتس، روند استانداردی را طی نخواهید کرد. مدت زمان آزمون هم کم بوده و بنابراین با خستگی کمتری در حین آزمون خواهید داشت. هزینه‌ای که برای آزمون دولینگو می‌پردازید کمتر خواهد بود و در کنار آن می‌توانید در روزهای بیشتری از سال برای آزمون دولینگو اقدام کنید. این آزمون به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، کم کم محبوبیتی هم راستا با تافل و آیلتس کسب خواهد کرد و می‌تواند جایگاه واقعی خودش را پیدا کند.

در این آزمون هم شما باید مهارت‌های لیسنینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و ریدینگ را داشته باشید و بتوانید از طریق منابع مختلفی مانند کتاب‌ها یا فیلم‌های آموزشی، آن‌ها را کسب کنید. می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی کوتاه مدت هم شرکت کرده و آشنایی بیشتری با فضای آزمون داشته باشید. شما باید دقیق‌تر و کارآمد‌تر روی مهارت‌های زبان انگلیسی خود کار کرده و بتوانید مهارت و دانش خود را در این زبان بالا ببرید. آزمون‌ها تطبیقی هستند و با آزمون‌های سنتی فرق دارند. به همین دلیل باید دید کاملا جدیدی در این آزمون داشته باشید.

حال که در مورد هرکدام از این آزمون‌ها، توضیحات اجمالی را به شما ارائه دادیم، نوبت آن رسیده است که وارد بحث اصلی شده و از تفاوت‌های این دو آزمون برای شما صحبت کنیم.

بررسی تفاوت آزمون آیلتس و دولینگو

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های سنتی است که در کنار تافل در کشور ما و سایر کشورهای جهان برگزار شده و داوطلبان آشنایی بیشتری با آن به نسبت آزمون دولینگو دارند. همین موضوع سبب شده است که محبوبیت آن هم بالاتر رفته و اعتبار بیشتری در کالج‌های مختلف سراسر جهان داشته باشد. آزمون دولینگو کمتر شناخته شده است و قدمت کمتری هم نسبت به این آزمون‌ها دارد. حال قصد داریم که به تفاوت این دو آزمون از همه نظر نگاهی بیندازیم.

همچنین بخوانید: سیر تا پیازِ آمادگی برای آزمون دولینگو

هزینه آزمون

هزینه، آشکارترین تفاوتی است که بین این دو آزمون وجود دارد. شما تنها با ۴۹ دلار می‌توانید در آزمون آنلاین دولینگو شرکت کنید. این میزان برای آزمون آیلتس در حدود ۲۱۵ دلار است و بنابراین، شرایط برای شرکت در آزمون دولینگو بسیار ساده‌تر خواهد بود. با خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت به راحتی می توانید هزینه آزمون آیلتس خود را پرداخت کنید.

مکان برگزاری آزمون‌ها

دولینگو هیچ مکان خاصی برای آزمون ندارد و به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. تنها کافی است که شرایط مندرج در آزمون را رعایت کرده و از کامپیوتر شخصی خود برای تجربه آزمون استفاده کنید. آزمون آیلتس در اماکن خاصی اجازه برگزاری دارند و آنلاین بودن آن به معنای این نیست که خودتان هم می‌توانید از خانه در آن شرکت کنید. شما برای این منظور باید به موسسات معتبر در برخی از شهرهای کشور رفته و برای شرکت در آزمون آیلتس ثبت نام کنید.

زمان برگزاری آزمون

آزمون دولینگو هیچ محدودیتی از نظر زمان برگزاری آزمون ندارد و می‌توانید در ۲۴ ساعت شبانه روز و هر ۳۶۵ روز سال به آن دسترسی داشته باشید. این میزان برای آزمون آیلتس به ۱۰ الی ۱۵ روز یک بار خلاصه شده است و بنابراین، محدودیت بیشتری نسبت به آزمون دولینگو خواهید داشت.

اعتبار و پذیرش در دانشگاه‌ها

می‌دانیم که یکی از تفاوت‌های موجود که آزمون‌های آیلتس، تافل و دولینگو را از همدیگر متمایز می‌کند، اعتباری است که در دانشگاه‌های مختلف جهان دارند. تافل و آیلتس بسیار شناخته شده هستند و دانشگاه‌های معتبری در آمریکا، انگلیس، استرالیا و دیگر دانشگاه می‌توانند اعتبار بیشتری به آن‌ها بدهند. آزمون دولینگو جدید است و هنوز نمی‌توان گفت که همه دانشگاه‌ها می‌توانند از آن پشتیبانی کنند. دانشگاه‌هایی که از آزمون دولینگو پشتیبانی می‌کنند، هنوز کم تعداد هستند و می‌توان امیدوار بود که در آینده این میزان تغییر پیدا کند. دانشگاه‌های مهمی مانند کانادا از این مدرک پشتیبانی می‌کنند و هنوز هم می‌توانید با علاقه در آن شرکت کنید.

منابع و کتاب‌ها

برای اینکه در هر کدام از این آزمون‌ها شرکت کنید، از قبل باید آمادگی لازم را داشته باشید. این آمادگی می‌تواند برحسب مهارت فعلی شما، زمان متفاوتی را نیاز داشته باشد. شما در این زمینه باید به سراغ کتاب‌ها و دیگر منابع مطالعه بروید. آزمون دولینگو جدید است و هنوز منبع خاصی نمی‌توان برای آن معرفی کرد. شما صرفا با خواندن کتاب‌های زبان، گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی، تماشای فیلم و راهکارهای مشابه، می‌توانید مهارت خود را تقویت کرده و در این آزمون مهم شرکت کنید.

آیلتس به دلیل قدمت بیشتری که دارد، شناخته شده‌تر است و بنابراین، می‌توانید آمادگی بهتری برای این آزمون داشته باشید. می‌توانید به سراغ آموزشگاه‌های معتبر رفته یا از منابعی استفاده کنید که صحت آن‌ها تایید شده است. شما می‌توانید از هزاران کتاب در این زمینه استفاده کرده و مهارت خود را به میزان بالایی در آیلتس بالا ببرید. امید است که دولینگو نیز همین روند صعودی را ادامه داده و منابع ارزشمندی برای آن در آینده معرفی شوند.

همچنین بخوانید: آمادگی برای آزمون آیلتس؛ با 4 راه ساده و کاربردی! و آمادگی برای آزمون تافل؛ از خواندن تا نوشتن

زمان آزمون‌ها

شما در کمتر از یک ساعت می‌توانید آزمون دولینگو را به اتمام رسانید. اما آیلتس روال متفاوتی دارد و بیشتر شبیه به کنکورهایی خواهد بود که در کشور برگزار می‌شود. شما برای این آزمون، حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان نیاز خواهید داشت و تازه این برای بخش شفاهی این آزمون است. بعد از آن هم باید ۳ ساعت برای آزمون کتبی تافل زمان اختصاص دهید.

نوع سوالات آزمون

سوالاتی که برای آزمون دولینگو در نظر گرفته شده است، انطباقی هستند و به صورت سوال به سوال پیش خواهید رفت. هر مهارتی که در این سوال‌ها از خود نشان دهید، تعیین کننده روند سوالات بعدی خواهد بود. بنابراین سوالات از پیش تعیین شده نیستند و به صورت کاملا هوشمند می‌توانید شاهد پیشرفت روند این آزمون باشید. سوالات آیلتس هم از پیش تعیین شده بوده و براساس مهارت‌های چهار گانه شما برگزار خواهد شد. البته آزمون دولینگو هم برحسب همین مهارت‌های چهارگانه است و از این نظر تفاوتی وجود ندارد.

اعلام نتایج آزمون

جواب آزمون دولینگو را می‌توانید نهایتا در عرض دو روز دریافت کنید. آزمون آیلتس به حدود ۱۰ الی ۱۵ روز برای ارسال کارنامه زمان نیاز دارد و به صورت ایمیلی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این ایمیل را برای ارائه به اپلای نمی‌توانید به کار ببرید و صرفا برای رزومه کاری می‌تواند قابل استفاده باشد. مدرک نهایی که برای آزمون آیلتس دریافت می‌کنید، بدون هیچ گونه محدودیتی قابل ارسال به دانشگاه‌های مختلف خواهد بود. جواب آزمون دولینگو هم دقیقا همین شرایط را دارد و مانند آزمون تافل، نیازی نیست که برای بیش‌تر از پنج دانشگاه، بخواهید هزینه بیشتری را انجام دهید.

آزمون دولینگو برای چه کسانی است؟

آزمون دولینگو هنوز جایگاه اصلی خود را در بین آزمون‌های زبان انگلیسی پیدا نکرده است و دانشگاه‌های محدودی از آن پشتیبانی می‌کنند. دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا برای این آزمون بهترین شرایط را دارند و می‌توانید به لیست بلند بالایی از آن‌ها دسترسی داشته باشید که به طور مثال، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • Vancouver Island
  • NYIT
  • FDU University
  • Canada west University
  • Georgian College
  • Langara College
  • Vancouver Community College
  • Centennial College

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که آزمون‌های تافل، آیلتس و دولینگو از معتبرترین آزمون‌هایی هستند که در داخل کشور می‌توانید نسبت به شرکت در آن‌ها اقدام کنید. آزمون آیلتس و تافل شرایطی دارند که همه با آن‌ها آشنا بوده و به نوعی آزمون‌های سنتی و معتبر در این زمینه محسوب می‌شوند. دولینگو به‌عنوان آزمونی شناخته می‌شود که کمتر شناخته شده است و برای کشورهای در حال توسعه مدنظر قرار داده شده است. این آزمون شرایط شرکت بسیار ارزان‌تری دارد و می‌توانید بدون نیاز به کمک گرفتن از موسسه خاصی در آن شرکت کنید.

آزمون دولینگو می‌تواند در آینده پیشرفت زیادی داشته و مخصوصا از شرایط کرونا برای کسب داوطلبین بیشتر هم استفاده کند. کرونا روی آیلتس و تافل تاثیرات مخربی داشته است و مدت زمان زیادی، هیچ آزمونی در هیچ کجای دنیا برگزار نمی‌شد. اما این موضوع برای دولینگو رخ نداده و به دلیل تمام آنلاین بودن و سادگی برگزاری آن، همچنان برگزار می‌شد. آزمون‌های زبان انگلیسی به عنوان یکی از راه‌های موجود برای مهاجرت و اپلای کردن به دانشگاه‌های معتبر سرتاسر جهان شناخته می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با کسب مهارت‌های بیشتر، فرصت لازم را برای شرکت در آن‌ها کسب کنند. فراموش نکنید که صرف شرکت و کسب نمره قبولی در آن مدنظر قرار ندارد و شما باید بهترین نمرات را برای جلب توجه دانشگاه‌ها داشته باشید. مخصوصا آزمون‌هایی مانند آیلتس که هزینه زیادی را از شما دریافت می‌کنند، این انتظار از شما می‌رود که با دقت کافی در آن‌ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *