سیر تا پیازِ آمادگی برای آزمون دولینگو

سیر تا پیازِ آمادگی برای آزمون دولینگو

درست پس از همه‌گیری ویروس کرونا، وقتی برگزاری آزمون آیلتس به اما و اگر افتاد، دولینگو سر زبان‌ها افتاد و آمادگی برای آزمون دولینگو به مسئله‌ی اصلی بسیاری از متقاضیان برای مهاجرت، بالاخص مهاجرت تحصیلی، بدل گشت. از آن سو دانشگاه‌های بین‌المللی نیز تدبیری اندیشند و برخی‌شان دولینگو را به مثابه یکی از آزمون‌های معتبر برای ارزیابی دانش زبانی مخاطبان پذیرفتند.

نوین پرداخت ساده ترین مسیر برای پرداخت هزینه آزمون آیلتس و ثبت نام آزمون تافل TOEFL است.

درست در چنین دورانی، تقریبا همه‌ی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، سراغ دولینگو را گرفتند و برای یافتن مختصات این آزمون سر به این‌سو و آن‌سو بُردند: آزمون دولینگو چیست؟ اعتبار آزمون دولینگو چقدر است؟ تفاوتش با آزمون‌هایی نظیر آیلتس و تافل کجاست؟ چگونه برای گرفتن نمره‌ی قابل قبول از این آزمون آماده شویم؟ پرداختن به پاسخ سوالاتی پیرامون آمادگی برای آزمون دولینگو بدون در نظر آوردن ساختار و کمّ و کیفش ممکن نیست.

آزمون دولینگو چیست؟

بیایید پیش از رسیدن سر وقت مسئله‌ی آمادگی برای آزمون دولینگو، ساختار آن را بررسی می‌کنیم. آزمون دولینگو یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی است که دیگر امروز در اغلب موسسات آموزشی و حرفه‌ای به مثابه آزمونی معتبر به شمار می‌آید. بسیاری از متقاضیان نیز پس از بررسی ملزومات(Requirements) دانشگاه و یا موسسه‌ی هدف، پیش از دیگر آزمون‌ها، ترجیح می‌دهند پای سوالات دولینگو بنشینند. پیدا کردن چراییِ گرایش متقاضیان به آزمون دولینگو سخت نیست.

نگاهی بیندازید به قیمت آزمون دولینگو که از دیگر آزمون‌های مشابه مقرون‌ به صرفه‌تر به نظر می‌آید. نگاه کنید به شیوه‌ی برگزاری این آزمون که آنلاین و برگزیدن مکان مناسبی برای شرکت در جلسه بر عهده‌ی مخاطب است. برگزارکنندگان آزمون دولینگو نه تنها کم‌ترین هزینه‌ای برای ارسال کارنامه‌ی مخاطب به موسسات و مکان‌های رسمی دریافت نمی‌کنند بلکه در کوتاه‌مدت، شاید در عرض 24 ساعت، نتیجه آزمون را در اختیار مخاطب می‌گذارند. تجربه آزمون دولینگو نیز، آن‌گونه که بر می‌آید، تجربه‌ای به مراتب انعطاف‌پذیرتر است.

ساختار آزمون دولینگو چگونه است؟

پیش‌تر نیز گفته شد که آمادگی برای آزمون دولینگو  بسیار وابسته به درک و تسلط ما نسبت به ساختارِ آن است. این آزمون به شیوه‌ی آنلاین برگزار می‌شود و سوالاتش به شیوه‌ای انطباقی به میان می‌آیند؛ سوالات یکی یکی برای مخاطبان ظاهر می‌شود. اما ترتیب این سوالات بر چه اساسی است؟

برگزارکنندگان آزمون دولینگو در طرح سوال الگوریتمی پلکانی طراحی کرده‌اند؛ سوالات از سطح ساده آغاز و مرحله به مرحله سخت‌تر می‌شوند. اگر شما سوالی را اشتباه پاسخ بدهید، این پله‌ها کوتاه‌تر و سیر صعودی سوالات از ساده به سخت کندتر خواهند شد.

آمادگی برای آزمون دولینگو در سه بخش خلاصه می‌شود.

همچنین بخوانید: تفاوت میان آزمون دولینگو و آیلتس؛ بررسی اعتبار و ماهیت هر آزمون

بخش‌های مختلف آزمون دولینگو

بخش اول آزمون دولینگو؛ Quick Setup

تقریبا همه‌ی آزمون‌ها، چه تافل و چه آیلتس، پیش‌درآمدی دارند که شما را برای پاسخگویی در جهت موفقیت محیا می‌سازند. آزمون دولینگو نیز از این قاعده مستثنا نیست. در بخش Quick Setup چیزهای پیرامون قواعد و قوانین آزمون خواهید شناخت. بهتر است از این ده دقیقه به خوبی بهره بگیرید و خودتان را برای آزمون آماده کنید. بیایید چند مورد از این قوانین را از پیش چشم بگذرانیم:

از رو به روی دوربین(وب‌کم) کنار نروید!

چشم‌تان را از روی دوربین (وب‌کم) بر ندارید!

اگر به هر ترتیب تقلب کنید، آزمون‌تان تصحیح نخواهد شد!

گوش‌هایتان را با کلاه و یا هر چیز دیگری هرگز نباید بپوشانید!

در زمان برگزاری آزمون صفحه‌ی شما باید در حالت فول‌اسکرین باشد!

در حین برگزاری آزمون نباید با کسی گفتگو کنید و یا کسی جز شما پیش‌روی دوربین حاضر شود!

بخش دوم آزمون دولینگو؛ Adaptive Questions

حالا وقتِ آغاز آزمون است؛ عزم‌تان را جزم کنید، یک نفس عمیق بکشید و از 25 دقیقه‌ی اول آزمون لذت ببرید. مطمئن باشید که شما همه‌ی کارهای لازم را جهت آمادگی برای آزمون آیلتس انجام داده‌اید و الان وقتِ آن است که مهارت‌تان در پاسخ‌گویی پیرامون معنای واژگان انگلیسی، تلفظ و نقش‌شان در جملات را به نمایش بگذارید. آن‌گونه که گفته شد در 25 دقیقه‌ی اول از آزمون دولینگو Vocabulary، Syntax، Phonetics و stress and intonation of English words مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تصور کنید در آزمون دولینگو حاضر شده‌اید. سوالاتی که پیش‌روی شما قرار می‌گیرند، از این قبیله‌اند:

جای خالی را پُر کنید!

قرار است جای خالی را پُر کنید؛ اما نه با هر چیزی! به شما متنی می‌دهند که عموما برگرفته از تاریخ ادبیات انگلستان( حول و حوش قرن‌های 19 و 20) است. بعد مطابق با آن از شما می‌خواهند جاهای خالی را پُر کنید! سخت به نظر می‌آید! نه؟! نگران نباشید. شما هنوز کلی سوال و فرصت برای جبران این سوالات دارید که هرگز به اندازه‌ی این یکی سخت نیستند.

حروف گمشده را پیدا کنید!

حالا بهتان چهار و یا پنج خط متن می‌دهند؛ این یکی به مراتب ساده‌تر است! برای این نیازی به دانش ادبیِ بالایی در زبان انگلیسی ندارید. کافی‌ست از درک مطلب مناسبی برخوردار باشید، آن‌وقت می‌توانید سوال را به بهترین شکل پاسخ دهید. در این قبیل از سوالات دولینگو ، معمولا ابتدا و انتهای متن را در اختیارتان می‌گذارند و در این میان می‌بایست جملات تقطیع شده را کامل کنید. نگاهی بیندازید به تصویر زیر، همه‌چیز دستان می‌آید:

سوالات آزمون دولینگو

واژه انگلیسی را در متن بیابید!

در این بخش به شما مُشتی واژه می‌دهند؛ برخی از این واژه‌ها انگلیسی و بخشی شَبهِ انگلیسی‌اند! واژه‌های شِبهِ انگلیسی واژه‌هایی‌اند که اغلب یا اشتباه املایی دارند و یا از زبان دیگری وام گرفته شده‌اند. حالا باید واژه درستِ انگلیسی را بیابید. هنگام آمادگی برای آزمون دولینگو می‌بایست خوب خوانده و تمرین کرده باشید و از دیکته‌ی صحیح کلماتی که یاد می‌گیرید، مطمئن شوید. راهش نوشتن و نوشتن بسیار است.

واژه انگلیسی را در فایل صوتی بیابید!

بسیار خب! حالا که توانستید واژه‌ی انگلیسی را از نظر صوری تشخیص دهید و مرحله‌ی قبل را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید واژه‌های انگلیسی و شبهِ انگلیسی را در یک فایل صوتی تشخیص دهید و از هم سوا کنید. اگر می‌خواهید از پس‌اش بر بیایید، حتما از دانش‌تان بر Phonetics کلمات مطمئن شوید. باید نم‌نمک بلد باشید چطور با دیکشنری کار کنید و چطور کلمات را به درستی ادا نمایید. تکنیکShadowing  بهترین تمرین جهت آمادگی برای آزمون دولینگو ست.

همچنین بخوانید: تفاوت آزمون دولینگو و تافل؛ یکی را انتخاب کنیم یا هردو؟

آن‌چه را که می‌شنوید، بنویسید!

این بخش از امتحان را دست‌کم نگیرید! حتما در مسیر آمادگی برای آزمون دولینگو روی Listening و قدرت فهم مطالب کار کنید. بهترین تمرین برای فائق آمدن بر این بخش، نوشتن Transcription پادکست‌ها و ویدئوهاست. درست همان کاری که باید در این بخش از آزمون انجام دهید.

آن‌ها به شما یک فایل صوتی می‌دهد و شما مجبورید عینِ فایل صوتی را در کادری کوچک بنویسید.

نمونه سوال آزمون دولینگو

از روی جملات بلند بخوانید

روخوانی را یاد بگیرید که این‌جا و در این بخش سخت به کارتان می‌آید! چرا که در این سبک از سوالات می‌بایست متنی را که پیش‌رویتان گذاشته‌اند، بلند بخوانید! تکنیک Shadowing به کمک متن پادکست‌ها و ویدئوهای انگلیسی زبان این‌جا دست‌تان را خواهد گرفت. پس دوران آمادگی برای آزمون دولینگو را دست‌کم نگیرید!

ساختار آزمون دولینگو

بخش سوم و چهارم آزمون دولینگو؛ Video Interview و Writing Sample

حالا رو به روی وب‌کم بشینید و چیزی نزدیک به سه دقیقه پیرامون موضوع طرح شده سخن بگویید. سوالات بخش Video Interview سه گونه‌ی مجزا دارد. در گونه‌ی اول به شما تصویری می‌دهند و ازتان می‌خواهند تصویر را توصیف کنید. در گونه‌ی دوم سوالی  را پیش‌رویتان می‌گذارند، 30 ثانیه برای بررسی آن وقت اختصاص می‌دهند و آن‌وقت شما باید در 90 ثانیه چند سوال را جواب دهید. بخش سوم اما یک سوال بیش‌تر ندارد. در گونه‌ی سوم نیز شما باید در 90 ثانیه به تنها یک سوال به صورت شفاهی جواب دهید.

آزمون دولینگو

اگر می‌خواهید در مسیر آمادگی برای آزمون دولینگو ، مهارت صحبت کردن‌تان را افزایش دهید تکنیک Shadowing به اضافه‌ی گفتگو در آینه و یا با یک پارتنر می‌توانند تمرینات مناسبی باشند. اگر تنها سخن می‌گویید، صدایتان را ضبط کنید و به آن گوش بدهید. بعد اشتباهتان را پیدا کنید و از نو حرف بزنید. بارها این کار را تکرار کنید.

در بخش Writing Sample اما بناست که آمادگی شما در نوشتن به زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این بخش دو موضوع پیشنهادی را رو به روی شما می‌گذارند؛ یکی را انتخاب کنید و راجع بهش بنویسید. زمان شما برای نگارش متن به نمایش گذاشته خواهد شد و شما می‌توانید زمان را دنبال نمایید. در این بخش شما دو جور سوال دارید؛ سوالی پیرامون یک تصویر که بناست به صورت نوشتاری آن را شرح دهید و سوالی که در حقیقت یک پاسخ 100 لغتی پیرامون یک موضوع خاص می‌طلبد.

نمونه سوالات آزمون دولینگو

برای آن‌که از پسِ این تکه از آزمون بر بیایید باید زیاد بخوانید و زیاد بنویسید و تسلط قابل قبولی بر گرامر و دایره‌ی وسیعی از لغات به دست آورید؛ راهی جز این نیست.

نکته‌ی جالب توجه این است که آزمون Writing و Speaking  بر اساس عملکرد شما در بخش اول طرح می‌شود. در حقیقت در بخش اول دانش زبانی شما مورد ارزیابی قرار گرفته است و حال بر این اساس شما را در بخش‌های دیگر می‌آزمایند!

چگونه برای آزمون دولینگو آماده شویم؟

آمادگی برای آزمون دولینگو چگونه به دست می‌آید؟

در سطور بالا ضمن تعریف آزمون دولینگو و همچنین شرح ساختار و سبک‌های سوالاتش پیشنهادات تکنیکالی جهت آمادگی برای آزمون به دست دادیم اما طبعا کافی نیست چرا که آمادگی برای آزمون دولینگو تنها در مسائل تکنیکال خلاصه نمی‌شود. طبیعی‌ست که مسیر آمادگی برای آزمون آیلتس و آمادگی برای آزمون تافل با مطالعه برای آزمون دولینگو متفاوت است و این تفاوت از نحوه برگزاری این آزمون‌ها آب می‌خورد. تنها چیزِ مشترک دانش عمومی زبان در هر سه آزمون است!

حال که به پایان نزدیک شدیم بد نیست جهت آمادگی برای آزمون دولینگو چند نکته‌ی به ظاهر پیش‌پا افتاده اما حیاتی را ذکر کنیم: پیش از شرکت در این آزمون حتما از به همراه داشتن مدارک پاسپورت و شناسنامه مطئمن شوید. اطمینان حاصل کنید که اینترنت‌تان خوب کار می‌کند، اتاق‌تان، اتاقی آرام است و به اندازه کافی نور دارد. یک مایکروفون مناسب بردارید و دوربین لپ‌تاپ‌تان را چک کنید. بلندگوی مناسب را فراموش نکنید! یادتان باشد حتما باید برای آزمون دولینگو از مرورگرهای کروم و یا اُپرا بهره ببرید؛ هر چیزی جز این دو کارتان را سخت و دشوار می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *