مقایسه پی پال، ویزا کارت و مستر کارت

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

در پرداخت‌های بین‌المللی، می‌توانید از گزینه پرداخت با پی پال یا کارت‌های اعتباری استفاده کنید. کارت‌های اعتباری، همان مستر کارت و ویزا کارت هستند. حال شاید این سوال به‌ذهن‌تان بیاید که این دو، چه تفاوت‌هایی با همدیگر دارند؟ اگر علاقه‌مند به حضور فعال در پرداخت‌های بین‌المللی هستید و دوست دارید که اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید، با ما همراه باشید تا شما را با اصول اولیه پرداخت با پی پال، مستر کارت و ویزا کارت آشنا کرده و از شباهت‌ها و تفاوت‌ها با شما صحبت کنیم. ما در ابتدا به‌سراغ اصول اولیه اکوسیستم پرداخت رفته و سپس به‌صورت ترکیبی به آن‌ها نگاه می‌کنیم.

به‌عقیده بسیاری، پرداخت با کارت اعتباری، راحت‌تر از پی پال است. کارت اعتباری تنها به یک شبکه متصل است و شرکت‌های اعتباری، بانک‌ها را به‌همدیگر متصل می‌کنند و می‌توان از مدلی که شکل داده شده است، برای عملیات پرداخت و ایجاد ارتباط بین خریدار و فروشنده استفاده کرد. بدین ترتیب، با روند ساده‌تری نسبت به پی پال روبرو هستیم و احتمالا، در اولویت اول می‌توانید از این روش استفاده کنید. شبکه به‌کار رفته در کارت‌های اعتباری، مجوز پرداخت بین فروشنده و خریدار را صادر می‌کند. به‌طور خاص این شبکه می‌تواند بانک صادرکننده، بانک خریدار، پردازنده‌ها و سیستم ثبت نام را به‌همدیگر متصل کند.

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

بیشتر بخوانید: پی پال چیست و چگونه کار می‌کند؟

مستر کارت و ویزا کارت، تعیین می‌کنند که خریدار باید یک موسسه مالی یا همان بانکی باشد که در شبکه، به‌عنوان خریدار ثبت شده است. اکثر بانک‌های دریافت کننده، با یک شرکت متخصص در زمینه پرداخت، مانند First Data یا TSYS برای ارائه خدمات دریافتی، مشارکت می‌کنند. بانک صادر کننده، می‌تواند از پردازنده برای ثبت، صدور مجوز معامله و تسویه حساب کار کند.

این روزها، عملیات دسته‌بندی در پی پال سخت‌تر شده است. چرا که نقش‌های متعددی در زنجیره ارزش پرداخت وجود دارد. این موضوع با استراتژی پی پال برای ایجاد اکوسیستم پرداخت، مطابقت دارد. در این زمینه، پی پال می‌تواند یکی از نقش‌های زیر را برعهده داشته باشد:

  • شبکه
  • پردازنده
  • دریافت کننده
  • صادرکننده
  • وام دهنده سرمایه در گردش
  • کیف پول الکترونیکی

پی پال به‌عنوان یک راه‌حل پرداخت برای تجارت الکترونیکی، شروع به‌کار کرد. این پلتفرم به مشترکین اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به پرداخت مستقیم به تاجرین، تنها به شماره کارت اعتباری و اطلاعات صورتحساب آن‌ها پرداخت کنند. علاوه بر این، پی پال می‌تواند عملیات محافظت از مصرف کننده را نیز انجام دهد. یعنی در صورت عدم دریافت کالای خریداری شده، پول به صاحب اصلی آن عودت داده می‌شود. از طرف فروشنده، پی پال به‌طور طبیعی، راه حل تجاری خوبی برای پرداخت‌هایی است که در حوزه بین‌المللی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: مستر کارت یا ویزا کارت را چطور بگیریم؟

پی پال به‌عنوان راه‌حلی شناخته می‌شود که خریدار و فروشنده، صرفا از طریق پرداخت اعتباری استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، بیشتر افراد از پی پال استفاده می‌کنند. تاجرین می‌توانند از طریق همین پی پال، پرداخت پول به تامین کنندگان خدمات را نیز انجام دهند. در چنین شرایطی، پول در پی پال به گردش افتاده و پی پال این مزیت را خواهد داشت که هزینه‌ها را تا حد زیادی نسبت به مستر کارت و ویزا کارت کاهش دهد.

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

بیشتر بخوانید: مزیت استفاده از حساب اینترنتی پی پال چیست؟

کارت اعتباری، انتقال پول را برای شما تسریع خواهد کرد و در مقابل، پی پال هم می‌تواند ارائه خدمات ارزش افزوده به تاجرین را مانند وام، برای آن‌ها داشته باشد. بنابراین، کم کم می‌توانیم به تفاوت‌های ساده میان این دو پلتفرم دست پیدا کرد.

کارت اعتباری، شبکه مورد استفاده در پرداخت را برای مشترکین ارائه می‌کند و پی پال، راه حلی یکبار مصرف برای مصرف کنندگان و تجاری است که به‌صورت آنلاین کار می‌کنند. حال شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که پی پال، چگونه درآمد را از بانک‌ها و شبکه‌های کارت‌های اعتباری دور نگه می‌دارد؟ وقتی که شما پرداختی را از طریق پی پال انجام می‌دهید، ممکن است که از شبکه کارت اعتباری شما استفاده شود یا حتی نشود. اگر موجود پی پال حساب جاری شما کافی باشد، از شبکه کارت اعتباری استفاده نخواهد شد. در چنین سناریوهایی، پی پال بیش از هزینه تراکنش سود می‌برد، چرا که دیگر مجبور نیست سود را با شبکه‌های کارت‌های اعتباری هم تقسیم کند.

حتی می‌تتواند در صورت چک کردن حساب، از ACH استفاده کرده و هزینه بسیار کمتری نسبت به شبکه کارت‌های اعتباری بپردازد. بانک‌ها معمولا هزینه ACH را دریافت نمی‌کنند. بنابراین، به‌طور کلی، بودجه اولیه پی پال، صرف انجام کارهای مربوطه شده و غیر اینصورت، از شبکه کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود. اما هنگامی که پول در سیستم پی پال قرار می‌گیرد و به‌عنوان پرداخت از آن استفاده می‌شود، این همان جایی است که شرکت‌های کارت‌های اعتباری، در هزینه تراکنش ضرر کرده و سود اصلی برای پی پال خواهد بود.

پی پال و خرید از طریق کارت اعتباری

باید بدانید که پی پال هنوز هم می‌تواند در خرید با کارت اعتباری مشارکت داشته باشد. این امر برای تجار آنلاینی که از پی پال برای عملیات دریافت و پرداخت استفاده می‌کنند، مناسب‌تر خواهد بود. این امر غیر معمولی نیست، چرا که در مراحل اولیه تجارت آنلاین، پی پال اولین پلتفرمی است که مصرف کنندگان برای پرداخت به صاحبان کالا یا خدمات، از آن استفاده می‌کردند.

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

استراتژی پی پال در مقابل ویزا کارت و مستر کارت

پی پال و کارت‌های اعتباری، استراتژی بسیار متفاوتی دارند. اول، هر دو بیشترین سود خود را از هزینه تراکنش‌ها به‌دست می‌آورند. بنابراین، هر دو شرکت قصد دارند که حجم معاملات را انجام داده و به ارزش بیشتری دست پیدا کنند.

در ویزا کارت و مستر کارت، استراتژی آن‌ها همیشه بازی در زیرساخت‌ها بوده است. آن‌ها پلتفرم بزرگی را شکل داد‌ه‌اند و برای استفاده از آن، از کاربران عوارض دریافت می‌کنند. به‌طور مثال، مستر کارت از بخش Transactis استفاده می‌کند و به‌منظور سهولت عملیات، حساب‌های دریافت خریداران به‌صورت کاملا خودکار برای تجار قابل مشاهده خواهد بود.

بیشتر بخوانید: چرا خرید مستر کارت مجازی به‌صرفه‌تر است؟

پی پال با توجه به منبع آنلاین خود، روی پرداخت آنلاین و استفاده از گوشی تمرکز دارد. مهم‌تر از همه، این یک اکوسیستم بسیار پیشرفته است تا پول از پی پال خارج نشود. این امر نه‌تنها استفاده از پی پال را برای کاربران بیشتری فراهم می‌کند، بلکه درآمد را نیز برای پی پال بیشتر خواهد کرد، چرا که پی پال نیازی به اشتراک گذاری اطلاعات با بانک‌ها و شرکت‌های اعتباری ندارد.

پی پال از Xoom برای ارسال حواله مرزی استفاده می‌کند. Paydiant نیز یک حواله سفید است که برای کیف پول الکترونیکی کاربرد دارد. ابزار دیگری به‌نام Braintree هم وجود دارد که برای کسب و کارهای تجاری کاربرد داشته و می‌توانید برای بیشتر پرداخت‌های خود از آن استفاده کنید. از Braintree برای انتقال پول بین دوستان هم کاربرد دارد که کارمزد کمتری برای مشترک به‌همراه خواهد داشت.

همه این موارد نشان می‌دهد که هدف پی پال، داشتن عملکرد خوب در پرداخت‌های بین‌المللی و خدمات پرتابل بوده و اکوسیستم مهم و جامعی را نیز برای این منظور ایجاد کرده‌است.

کدام‌یک ایمن‌تر است؟

روش‌هایی که پی پال در اختیار شما می‌گذارد، متناسب با استانداردهای جهانی صنعت معاملات الکترونیکی است. این بدان معنا نیست که هر بانکی که کارت اعتباری صادر می‌کند، از این امنیت برخوردار است. پی پال در صورت مشاهده آسیب پذیری سیستم خود، به هکرها این امکان را داده است که باگ‌های امنیتی را گزارش داده و هزینه آن را دریافت کنند. به‌گفته دین ترنر مدیر اطلاعات امنیتی پی پال، «اگر به محصول و مشتریان خود اهمیت می‌دهید، باید امنیت هم مسئله مهمی برای شما باشد و این کاری است که همیشه باید انجام دهید».

بیشتر بخوانید: چگونه از هک شدن پی پال (PayPal) جلوگیری کنیم؟

کارت‌های اعتباری چقدر ایمن هستند؟

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

مشخص شده است که شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری، در برابر برخی از اقدامات امنیت سایبری که پی پال در برابر آن‌ها آسیب پذیر است، مقاومت بهتری دارند. با توجه به میزگرد خدمات مالی، صنعت بانکداری به هکرها پولی نمی‌پردازد تا آن‌ها را از نقص امنیتی آگاه کند.

اصول تقلب در کارت‌های اعتباری

در جهانی که امنیت مسئله بسیار مهمی در تراکنش‌های مالی است، دو دسته کلاهبرداری می‌تواند وجود داشته باشد. یکی از آن‌ها «Card Present» و دیگری «Card not Present» نام دارد. مورد اول بدین معنی است که اطلاعات به‌سرقت رفته و مورد استفاده قرار گرفته است. مورد دوم هم به این معنی است که قبل از انجام سرقت، از کارت اعتباری برای انجام سریع یک تراکنش در فضای وب استفاده شده است.

شرکت‌هایی که اقدام به صدور کارت اعتباری می‌کنند، بیشترین انگیزه را برای جلوگیری از کلاهبرداری از هر دو نوع دارند. دلیل این امر هم آن است که طبق قوانین ایالات متحده آمریکا، هر کلاهبرداری از کارت‌های اعتباری، ۵۰ دلار برای صاحبین بانک‌ها ضرر وارد می‌کند. علاوه بر آن، معایب بزرگ دیگری در صورت بروز چنین کلاهبرداری‌هایی برای شرکت یا بانک خواهد داشت و آن‌هم ناراحتی‌های جدی مشتری و سلب اعتبار است.

اقدامات امنیتی لازم

اکثر شرکت‌های ارائه دهنده کارت‌های اعتباری، سرمایه گذاری زیادی در زمینه فناوری امنیتی برجسته برای مطابقت با فناوری‌های پی پال و دیگر رهبران صنعت انجام می‌دهند. هر شرکت از کارت اعتباری یکسان استفاده نمی‌کند. برخی از آن‌ها پیشرفته‌تر از دیگر کارت‌ها هستند و شاید ویژگی‌های امنیتی بیشتری هم داشته باشند.

بزرگ‌ترین تعیین در فناوری،‌ مبارزه با همین تقلب‌های صورت گرفته در فضای کارت‌های اعتباری است. در انتقال کارت به کارت، از تراشه‌ای استفاده می‌شود که به‌جای نوار مغناطیسی به کار رفته و تراکنش توسط آن انجام می‌شود. ریز تراشه موجود در کارت‌های رمزگذاری شده، سبب می‌شود که سرقت اطلاعات به‌سختی صورت گیرد.

این فناوری پیشرفته که EMV نامیده می‌شود، با جلوگیری از سرقت اطلاعات شما هنگام انتقال برای تکمیل تراکنش، استفاده از کارت‌های اعتباری را در فروشگاه‌های مختلف، ایمن‌تر کرده است. این موضوع سبب می‌شود که برخی از کاربران، بتوانند مسئولیت حفظ امنیت در هنگام خرید آنلاین را داشته باشند.

نقض امنیت پی پال و کارت‌های اعتباری

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

نقض امنیت داده‌های کارت اعتباری، با سرعت بیشتری نسبت به گذشته جریان دارد. به‌نظر می‌رسد که ایراد اصلی، از خرده فروشانی است که کارت‌های اعتباری را می‌پذیرند و صادرکنندگان کارت اعتباری، نقشی در این موضوع ندارند. برخی از بزرگ‌ترین تخلفاتی که در سال‌های اخیر رخ داده‌است، مربوط به کمپانی‌های Home Depot، Capital One و TJX Companies بوده است.

به‌نظر می‌رسد، این مشکل همواره مربوط به بدافزارهایی بوده است که در دستگاه‌های فروش وجود داشته و خرده فروشان، به نحوی اطلاعات کارت‌های اعتباری را ذخیره می‌کردند. همین موضوع سبب می‌شود که کارت‌ها در برابر هکرها بسیار آسیب پذیر باشند.

اخیرا، پروتکل‌های امنیتی پی پال هم زیر سوال رفته است. هکرهای اخلاقی بیشتری، راه‌هایی برای دور زدن برخی از ویژگی‌های امنیتی پی پال را پیدا کرده‌اند. می‌توانیم به پین یکبار مصرف و احراز هویت دو مرحله‌ای اشاره کنیم که طبق گزارش‌ها، این بخش‌ها مشکلات امنیتی بسیار زیادی دارند. این مشکلات توسط هکرهای اخلاقی گزارش شده و برخی از آن‌ها نیز مشکلات مالی بسیاری برای برخی از کاربران ایجاد کرده است.

سخن آخر

تفاوت پی پال و کارت های اعتباری

پی پال، مستر کارت و ویزا کارت، هر کدام گزینه‌های قدرتمندی برای زیر مجموعه‌های خودشان هستند و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده، بتوانند بازدهی خودشان را افزایش دهند. مخصوصا، امنیت به‌عنوان یک مسئله مهم برای هرکدام از آن‌ها مطرح بوده و باید عملکرد بهتری در آینده داشته باشند. پی پال و کارت‌های اعتباری می‌توانند امنیت بهتری نسبت به پلتفرم‌های دیگر داشته باشند، اما بازهم جای کاری بیشتری احساس شده و به‌دلیل افزایش میزان کاربران و افزایش باگ‌های امنیتی، این پلتفرم‌ها می‌توانند بازهم عملکرد خودشان را بهتر کنند.

با این حال، با توجه به صحبت‌هایی که انجام شد، پی پال مزیت‌های بهتری نسبت به مستر کارت و ویزا کارت دارد. در حال حاضر، پی پال با سرعت خوبی در حال پیشرفت بوده و به‌دلیل رابطه عمیقی که با تجارت الکترونیکی دارد، می‌تواند از دوران همه‌گیری ویروس کرونا بهترین استفاده را کرده و در دنیایی که اختلالات اقتصادی بیشتری در دنیا رخ می‌دهد، توسعه پیدا کند. پی پال خطرات امنیتی کمتری برای شما دارد و در عین حال، ویژگی‌های بیشتری را هم برای‌تان فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این، پی پال دارای نقدینگی بیشتر و بدهی کمتری نسبت به ویزا کارت و مستر کارت است و سبب می‌شود که انتخاب جذابی برای سرمایه‌گذاری باشد. شما نیز می‌توانید نظرات خود را در مورد پی پال و کارت‌های اعتباری با ما درمیان گذارید. فکر می‌کنید کدام‌یک پلتفرم مناسب‌تری برای انجام تراکنش‌های مالی بین‌المللی است؟ در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *