تفاوت آزمون دولینگو و تافل؛ یکی را انتخاب کنیم یا هردو؟

پیش از آن‌که بخواهید به آزمون‌های انگلیسی فکر کنید، ابتدا بهتر است که آشنایی کاملی با آن‌ها پیدا کرده و سپس در مورد تفاوت‌های آن هم مطالبی را به یاد داشته باشید. ما در این مطلب قصد داریم که به صورت کامل به دو آزمون مهم یعنی تافل و دولینگو بپردازیم. ابتدا معرفی اجمالی از این آزمون‌ها خواهیم داشت و بعد از اینکه دید بهتری نسبت به این آزمون‌ها پیدا کردیم، در مورد تفاوت‌ها و شرایطی که در زمینه هزینه‌ای یا سایر مباحث دارند را بررسی خواهیم کرد. بنابراین با ما همراه باشید. در نظر داشته باشید که تحلیل‌ها هم از دیدگاه جهانی و هم از دیدگاه شرایطی که در کشور داریم، بررسی خواهند شد.

آشنایی اجمالی با آزمون تافل

از بین تمام آزمون‌هایی که همه ساله برگزار می‌شود، می‌توانیم به آزمون تافل اشاره کنیم که شرایط خاص خودش را دارد و بیش از آزمون‌ها دیگر، شناخته شده است. این آزمون مشهور مخفف عبارت Test of English Foreign Language بوده و یکی از آزمون‌های معتبری است که در تمامی کشورها برگزار شده و اعتبار بسیار بالایی هم دارد. شما در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، می‌توانید برای مهاجرت و تحصیل در کشورهای دیگر اقدام کنید. اپلای کردن با تافل ساده‌تر است و می‌تواند مزایای بسیار بالایی برای شما داشته باشد.

اعتبار این آزمون دوسال بوده و تنها در همین بازه زمانی می‌توانید برای شغل یا تحصیل در خارج از کشور اقدام کنید. در غیر این صورت، باید دوباره در این آزمون شرکت کرده و نمره جدیدی کسب کنید. بنابراین، داشتن برنامه ریزی بعد از آزمون تافل هم اهمیت بسیار زیادی دارد. آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و با مراجعه به یکی از مراجع معتبر، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. زمان آزمون در حدود ۳:۳۰ ساعت خواهد بود و بین آن یک استراحت ده دقیقه‌ای هم خواهید داشت که شما را برای بخش بعدی آزمون آماده می‌کند. همه مراحل به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و کاملا با آزمون آیلتس متفاوت خواهد بود. خوب است بدانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون آیلتس در نوین پرداخت انجام می‌شود.

برای ثبت در این آزمون می‌توانید به سایت ETS مراجعه کرده و مراحل لازم را برای این کار سپری کنید. شما برای این منظور باید هزینه آزمون را پرداخته و از قبل نیز آمادگی لازم را داشته باشید. در نظر داشته باشید که پرداخت هزینه آزمون به شیوه بین المللی بوده و بنابراین باید از مسترکارت، پی پال یا دیگر حساب‌های ارزی خود برای این منظور استفاده کنید. از وب سایت‌های واسط هم می‌توانید برای این منظور کمک گرفته و هزینه آزمون خود را به راحتی پرداخت کنید. بعد از اینکه آزمون خود را برگزار کردید، باید منتظر ایمیلی از طرف مجموعه بوده و نمره خود را در آن مشاهده کنید.

همچنین بخوانید: تفاوت میان آزمون دولینگو و آیلتس؛ بررسی اعتبار و ماهیت هر آزمون

حال بیایید در مورد آزمون دولینگو هم مطالبی را بیاموزیم.

آشنایی اجمالی با آزمون دولینگو

آزمون دولینگو هم میزان مهارت زبان انگلیسی شما را این بار بر پایه کامپیوتر مورد سنجش قرار می‌دهد و می‌توانید از مدرک آن برای اپلای کردن به دانشگاه‌ها و کالج‌های سرتاسر دنیا استفاده کنید. این آزمون توسط مراکز معتبر بسیاری پشتیبانی شده و بنابراین، اهمیت آن در کشورهای مختلف جهان بالا رفته است. آزمون دولینگو در کنار آزمون‌های بزرگی مانند تافل و آیلتس قرار گرفته و می‌تواند اعتبار زیادی را به رزومه کاری شما اضافه کند. آزمون دولینگو به تمام مهارت‌های زبان انگلیسی پرداخته و شما باید در زمینه خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن، صاحب مهارت‌های کافی باشید تا فرصت قبول شدن در این آزمون را کسب کنید.

ساختار آزمون دولینگو نسبت به آزمون‌های دیگر متفاوت بوده و جدید خواهد بود. بنابراین آمادگی برای آن چندان ساده نیست و باید علاوه بر روش‌های معمول درس خواندن، بتوانید مهارت‌های شنیدن خود را با فیلم‌های انگلیسی فرا بگیرید. صحبت کردن را نیز آموخته و سعی کنید که از مراکز آنلاین برای کسب مهارت‌های بیشتر استفاده کنید. با این شرایط می‌توانید شانس بالاتری برای کسب یک نمره بالا در زبان داشته باشید.

همچنین شما می‌توانید در آزمون‌های تستسی شرکت کرده و با سوالات و محیط این آزمون هم به صورت کامل آشنا شوید. همان‌طور که می‌دانید، آزمون دولینگو به صورت کاملا آنلاین برگزار می‌شود و جالب است بدانید که در شرایط تعطیل بودن آزمون‌های دیگری مانند تافل و آیلتس، این آزمون همچنان به شیوه اینترنتی برگزار می‌شود. شما باید برای آزمون یک کامپیوتر شخصی داشته و مدارک و شرایط لازم را هم داشته باشید. باید از یک پاسپورت و شناسنامه استفاده کرده و یک اتاق آرام و روشن هم داشته باشید. زمان آزمون در حدود ۶۰ دقیقه خواهد بود و بهتر است که اتصال اینترنت قابل اطمینانی را در طول آزمون داشته باشید.

آزمون دولینگو هم مانند دیگر آزمون‌ها دارای قوانین خاصی است که حتما باید به یاد داشته باشید. در این آزمون نمی‌توانید از افزونه‌هایی مانند گرامرلی روی مرورگر خود استفاده کنید. حتما قبل از آزمون آن را خاموش کنید تا با مشکل روبرو نشوید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از قابلیت جستجوی ناشناس در مرورگر کروم استفاده کنید. شما برای انجام آزمون دولینگو، تنها باید یک حساب کاربری در این سایت داشته باشید و در صورت رعایت نکردن این موضوع، سایت به صورت خودکار حساب دوم شما را مسدود خواهد کرد. یادداشت برداری در این آزمون ممنوع است و گوشی یا وسایل الکترونیکی دیگری جز کامپیوتر نباید جلوی شما باشد.

حال که به صورت اجمالی با این آزمون‌ها و شرایط خاص برگزاری آن‌ها آشنا شدیم، بیایید که به صورت مفصل له تفاوت این دو آزمون هم بپردازیم.

بررسی تفاوت آزمون تافل و دولینگو

آزمون‌های زیادی در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران در حوزه زبان انگلیسی برگزار می‌شود که علیرغم یکی بودن ماهیت آن‌ها، تفاوت‌هایی هم در نحوه آزمون و کاربرد آن‌ها در دانشگاه‌های سرتاسر کشور دارد. ما در این بخش قصد داریم که دو آزمون مهم تافل و دولینگو را با همدیگر بررسی کرده و به تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

زمان برگزاری آزمون

اولین نکته‌ای که می‌خواهیم به آن بپردازیم، زمان برگزاری هرکدام از این آزمون به صورت سالیانه است. آزمون دولینگو محدودیت زمانی نداشته و می‌توانید در همه روزهای سال اقدام به شرکت در آن کنید. در واقع این تنها بسته به آمادگی شما دارد که کی بتوانید در این آزمون‌ها شرکت کرده و یک زمان مناسب را برای انتخاب کنید.

شرایط برای آزمون تافل کمی متفاوت است و تقریبا هر ۱۰ یا ۱۵ روز یکبار می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. ماهیت این آزمون‌ هم نشان می‌دهد که بازهم آمادگی شما در آن مهم‌ترین تاثیر را دارد و چندان برای شما محدودیتی تعیین نشده است که بخواهید نگران آن باشید.

همچنین بخوانید: آمادگی برای آزمون تافل؛ از خواندن تا نوشتن و سیر تا پیازِ آمادگی برای آزمون دولینگو

محل برگزاری آزمون

بعد از بحث زمان، به محل برگزاری هرکدام از این آزمون‌ها برسیم. آزمون دولینگو به صورت آنلاین برگزار می‌شود و حتی در شرایط کرونایی هم دچار تاثیرپذیری نشده و در شرایطی که آزمون‌های تافل و حتی آیلتس تعطیل بودند، داوطلبان می‌توانستند در آزمون‌های آنلاین دولینگو شرکت کنند. همین موضوع سبب می‌شود که دسترسی بیشتری برای داوطلبان فراهم شده و راحتی بالاتری هم داشته باشند. آزمون تافل در یکسری موسسات خاص برگزار می‌شود و حتما باید از قبل، ثبت نام کرده باشید و آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون کسب کنید. با استفاده از خدمات ثبت نام آزمون تافل TOEFL می‌توانید نیمی از مسیر را طی کنید.

هزینه آزمون

برای شرکت در آزمون تافل باید هزینه زیادی را بپردازید. این آزمون در حدود ۶ میلیون تومان (۲۴۵ دلار) هزینه دارد و در هر بار شرکت، می بایست این هزینه را پرداخت کرده و سپس مجوز لازم برای شرکت در آزمون تافل را داشته باشید. هزینه آزمون دولینگو هم حدود ۱.۵ میلیون تومان (۴۹ دلار) است و بنابراین، شرایط بهتر و استرس کمتری برای شرکت در آن می‌توانید داشته باشید. آزمون دولینگو مسیر هموارتری است که در برابر شما قرار دارد و احتمالا با آسودگی خاطر بیشتر می‌توانید در آن حضور داشته باشید. داوطلبان آزمون‌های بین المللی در خارج از کشور هم بیشتر به سمت دولینگو کشیده شده و شرکت در آن را به تافل و حتی آیلتس که قیمتی نزدیک به تافل دارد، ترجیح می‌دهند.

مدت زمان برگزاری آزمون

همان‌طور که پیش‌تر هم به موضوع اشاره کرده بودیم، آزمون تافل در حدود ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد و شامل تمامی مراحل آزمون هم می‌شود. این زمان طولانی از مدت زمان لازم برای آزمون آیلتس هم بالاتر است. آزمون دولینگو تنها یک ساعت به طول انجامیده و به دلیل آنلاین بودن تمام مراحل، در مدت زمان کمی می‌توانید این آزمون را به پایان برسانید.

نوع سوالات آزمون

در این بخش، این دو آزمون شباهت کاملی به همدیگر دارند و باید روی چهار مهارت زبان انگلیسی، یعنی لیسنینگ، ریدینگ، اسپیکینگ و رایتینگ تسلط داشته باشید. برای کسب مهارت در هر کدام از این بخش‌ها، تنها مطالعه و درس خواندن کارساز نخواهد بود و باید از روش‌های دیگری مانند صحبت کردن به زبان انگلیسی در جامع مختلف و همچنین تماشای فیلم، بتوانید مهارت‌های خود را تقویت کنید. جالب است بدانید که این روش‌ها در منابع اصلی آزمون هم بیان شده است و حتما باید آن‌ها را مدنظر قرار دهید. در آزمون تافل، هر کدام از این بخش‌ها به صورت جداگانه دارای ارزیابی خواهند بود، اما آزمون دولینگو اینطور نبوده و تمامی مهارت‌ها به صورت یکباره از شما دریافت خواهد شد. این آزمون قالب چندان خاصی هم ندارد و در مدت زمان کمی می‌توانید به سوالات آن پاسخ دهید.

سطح سوالات آزمون

آزمون دولینگو به صورت هوشمندتر جلو می‌رود و نوع سوالات به صورت انطباقی انتخاب می‌شود. در واقع شما سوال به سوال پیش خواهید رفت و مهارتی که شما در سوالات از خود بروز می‌دهید، روی سولات بعدی تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین ممکن است که روند ساده یا سختی داشته باشید و اصلا نمی‌توان از قبل آن را تعیین کرد. آزمون تافل شرایط متفاوت‌تری دارد و سوال‌هایی از پیش تعیین شده همانند کنکور در برابر شما قرار خواهد گرفت.

این سوالات در آزمون تافل برای همه افراد و با هر مهارتی یکسان هستند و می‌بایستی در مدت زمان تعیین شده، هر بخش را به پایان رسانید. آزمون تافل جداگانه برگزار می‌شود و باید سعی کنید که به طور مثال، سوالات آزمون Reading را سریع‌تر جواب دهید تا هنگام دریافت برگه سوالات آن و تحویل سوالات بخش دیگر، سوالی را بدون جواب رها نکرده باشید. در شرایط کرونایی، ممکن است که آزمون تافل به صورت اینترنتی و کامپیوتری هم برگزار شود. این شرایط سبب نمی‌شود که نحوه برگزاری آن تغییر کند و بنابراین، همواره سوالات از پیش تعیین شده خواهند بود.

همچنین بخوانید: بررسی بهترین منابع آزمون GRE + معرفی چند کتاب مهم

نمرات آزمون

هر بخش از آزمون تافل دارای ۳۰ نمره است و در مجموعه نمره شما بین ۰ تا ۱۲۰ خواهد بود. نمره آزمون دولینگو هم بین ۰ الی ۱۶۰ بوده و می‌توانید از این طریق خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید.

منابع آزمون‌ها

همان‌طور که احتمالا می‌توانید حدس بزنید، آزمون دولینگو به عنوان آزمون جدیدی شناخته می‌شود و منابع چندان زیادی را هم نمی‌توانید برای آن پیدا کنید. آزمون تافل شناخته شده‌تر است و برای هرکدام از مهارت‌های آن، می‌توانید به منابع کتابی، ویدیویی، صوتی، کلاسی و هزاران مورد دیگر دسترسی داشته باشید. این منابع در کشور ما هم متعدد هستند و می‌توانید برحسب سلیقه خود از آن‌ها استفاده کنید.

برای آزمون دولینگو، می‌توانید از یک سری آموزشگاه معتبر استفاده کرده و در آزمون‌های شبیه سازی شده شرکت کنید تا بیشتر در جریان نحوه برگزاری آزمون‌ها قرار گیرید. تمرین روزانه برای آزمون دولینگو بسیار کاربردی است و می‌توانید از پکیج سوالاتی که این آزمون‌ها در اختیار شما می‌گذارند هم استفاده کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون

آزمون دولینگو سریع و بعد از دو روز کاری، نتیجه را به شما گزارش خواهد داد. این در حالی است که پاسخ آزمون تافل حدودا نصف ماه طول خواهد کشید و می‌توانید از طریق ایمیل، به این نتایج دسترسی داشته باشید. در نظر داشته باشید که این نتایج اعلام شده برای ارائه به دانشگاه مربوطه برای اپلای کاربرد نخواهند داشت و صرفا می‌توانید در رزومه کاری خود از آن استفاده کنید.

سخن آخر

بدین ترتیب ما در این مطلب سعی کردیم که شما را با دو آزمون بزرگ تافل و دولینگو آشنا کنیم. تفاوت‌های زیادی بین این دو آزمون وجود دارد و این موضوع را بیشتر می‌توانیم به جدید بودن آزمون دولینگو ربط دهیم. آزمون تافل محبوب و شناخته‌شده‌تر بوده و افراد بیشتری از آن برای اپلای کردن و حضور در کالج‌های خارجی استفاده می‌کنند. شما نیز می‌توانید نظرات خود را با ما در میان گذاشته و از تفاوت‌های این دو آزمون و تجربیات خود برای ما صحبت کنید. فکر می‌کنید قبولی در کدام آزمون ارزش بیشتری دارد و می‌تواند برای آینده هر داوطلبی مناسب‌تر باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *