بررسی، مقایسه و تفاوت بین تتر و اتریوم در یک نگاه

تفاوت تتر و اتریوم

می‌دانیم که ارزهای دیجیتال، در جامعه امروزی توسعه پیدا کرده‌اند و به عنوان یک روش عالی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شوند. افراد زیادی سرمایه اصلی یا اضافی خودشان را به این راه وارد کرده و با فعالیت مستمر و طولانی مدت در آن، توانسته‌اند که سود زیادی را کسب کنند. دو ارز مهم در این زمینه، تتر و اتریوم نام دارد. این دو ارز محبوبیت فوق العاده بالایی در کنار ارزهایی مانند بیت کوین و دوج کوین دارند و می‌توانند گزینه‌های هدف بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری تلقی شوند. این دو ارز، انتخاب بهتر و مطمئن‌تری هستند و با یک تحلیل ساده، مشخص خواهد شد که در آینده سود زیادی برای سرمایه گذاران خود فراهم می‌کنند.

می‌دانیم که ارزهای دیجیتال، در طول ده سال گذشته، رشد قیمت بسیار بالایی داشته‌اند و سرآمد همه آن‌ها، بیت کوین بوده است. ارزهای دیجیتال، وارد بازار‌های مالی بین المللی شده‌اند و نمی‌توانیم آن‌ها را نادیده بگیریم. محبوبیت آن‌ها روز به روز در حال گسترش است و می‌توانند آینده جهان ما را به خود اختصاص دهند. این بازار با تمام پتانسیل بالایی که دارد، نیازمند دانش و تحلیل است. شما بدون توجه به این دو فاکتور مهم، نمی‌توانید نقش مهمی در این بازار داشته باشید. باید همه ارزها را به خوبی شناخته و سرمایه گذاری حساب شده‌ای روی آن‌ها داشته باشید. با این شناخت می‌توانید شرایط آن‌ها را در آینده پیش بینی کرده و ریسک کمتری را تحمل کنید.

تفاوت تتر و اتریوم

در این راستا، ما در این مطلب قصد داریم که دو ارز دیجیتالی مهم بعد از بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم. این دو ارز، اتریوم و تتر نام دارند. ممکن نیست که نام آن‌ها را در کنار بیت کوین نشنیده باشید. هرکدام از این ارزهای دیجیتال، دارای مشخصه‌های خاصی هستند که نحوه سرمایه گذاری شما را نیز مشخص می‌کنند. هر ارز دیجیتال دارای نقاط قوت و ضعف مشخصی است و همه آن‌ها را باید بدانید و تحلیل کنید. شناخت شما در چنین زمینه‌هایی، کمک می‌کند که ریسک کمتری در سرمایه گذاری خود تجربه کنید. این ریسک کمتر، سبب می‌شود که بخش بیشتری از سرمایه شما در آینده تبدیل به سود شود.

ما می‌خواهیم بحث‌مان را از معرفی این دو ارز دیجیتال شروع کنیم. ابتدا به سراغ تتر رفته و از ویژگی‌ها، قدرت سرمایه گذاری و نقاط ضعف آن صحبت خواهیم کرد. سپس اتریوم را مورد بحث قرار داده و همین موارد را در مورد آن به اشتراک می‌گذاریم. بعد از اینکه کاملا و به صورت تخصصی با آن‌ها آشنا شدیم، یقینا بهتر می‌توانیم به تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو ارز دیجیتال بپردازیم. شما نیز درک بهتری خواهید داشت و همه چیز برای‌تان واضح خواهد بود. بنابراین با ما همراه باشید. یکی از زمینه‌های کاربردی ارز رمزها، استفاده از آن‌ها برای پرداخت هزینه آزمون‌های بین المللی است.

تتر چیست؟

تفاوت تتر و اتریوم

تتر (Tether) به عنوان سومین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار، شناخته می‌شود. همین موضوع باعث نگرانی برخی از اقتصاد دانان شده است و از جمله آن، می‌توانیم به یک مقام در فدرال ایالات متحده هم اشاره کنیم. تتر همانند بیت کوین، یک ارز رمزنگاری شده است. در واقع، این سومین کوین بزرگ دیجیتالی جهان است که ارزش آن، امکان سرمایه گذاری را فراهم می‌کند. این ارز تفاوت‌های بسیاری با بیت کوین و دیگر ارز رمزهای دیجیتالی دارد. تتر را می‌توانیم یک ارز پایدار بدانیم که به دارایی‌های دنیای واقعی مانند دلار وابسته است. این وابستگی سبب شده است که پایداری و ارزش بیشتری نسبت به ارز رمزهای دیگر داشته باشد.

برخلاف اکثر ارزهای رمزپایه، که کارشناسان آن‌ها را بی ثبات می‌دانند. تتر تقریبا یک روند ثابت را تجربه می‌کند. به طور مثال، خود شما هم می‌دانید که بیت کوین در ماه آوریل امسال، به بالاترین سطح ارزش خود یعنی نزدیک به ۶۵ هزار دلار رسیده و از آن زمان تا کنون، ارزشش تقریبا نصف شده است.

چرا تتر یک ارز رمز بحث برانگیز بوده است؟

برخی از سرمایه گذاران و اقتصاد دانان، نگران این هستند که ناشر تتر، ذخایر دلار کافی برای توجیه این ارز نداشته باشد. در ماه می امسال، تتر رکورد ذخایر پایدار بیت کوین را شکست. این شرکت همچنین فاش کرد که فقط بخشی از دارایی‌های آن (۲.۹ درصد) به صورت نقدی بوده است و اکثریت قریب به اتاق آن، در اوراق‌های تجاری خلاصه شده است. به این ترتیب، تتر یک نوع بدهی کوتاه مدت و بدون ضمانت از طرف همین کارشناسان معرفی شده است. به گفته جی پی مورگان، این امر تتر را در میان ۱۰ تا از بزرگ‌ترین دارندگان کاغذ اوراق تجاری در جهان قرار می‌دهد. تتر بیش از ۶۰ میلیارد توکن در گردش داشته و سپرده‌های بیشتری نسبت به بسیاری از بانک‌های ایالات متحده آمریکا دارد.

مدت‌هاست که نگرانی‌هایی در مورد استفاده از تتر برای دستکاری قیمت بیت کوین وجود دارد. ادعایی نشان می‌دهد که این رمز برای حمایت از بیت کوین در هنگام کاهش قیمت در سال ۲۰۱۷ استفاده شده بود. در اوایل سال جاری، دفتر دادستان نیویورک هم توانست که با تتر و بیتفینکس، صرافی ارز دیجیتال وابسته به توافق برسد و آن را به صورت رسمی در مبادلات تجاری بشناسد.

بیشتر بخوانید: معرفی Baby Doge Coin

تفاوت تتر و اتریوم

وضعیت تتر در بازار؟

تحلیل‌گران قبلا هشدار داده بودند که از دست رفتن ناگهانی اعتماد سرمایه گذاران به تتر، شوک نقدینگی ناگهانی و شدیدی را به بازار ارزهای رمزنگاری شده وارد خواهد کرد. اما این نگرانی‌ها نیز وجود دارد که افزایش ناگهانی اعتماد به تتر، می‌تواند منجر به ایجاد شوک مشابه در بازار شده و دارایی‌هایی فراتر از بازار ارزها را ایجاد کند. در ماه ژوئن، تتر به همراه سایر پول‌های ثابت، به عنوان یکی از چندین خطر بالقوه برای ثبات مالی نام برده شد. خبرگزاری روزنگنرن در این رابطه می‌گوید:

بحران آینده به راحتی می‌تواند به وقوع بپیوندد، چرا که ارز رمزها هم اکنون بخش مهمی از بازار مالی هستند. این اتفاق زمانی قابل کنترل خواهد بود که ما شروع به مدیریت و کنترل ارز رمزها کنیم و اطمینان حاصل کنیم که ثبات بسیار پایدارتری را برای عرضه ارز رمزها برای عموم مردم در بازار داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: معرفی تتر (ارز دیجیتال)

تفاوت تتر و اتریوم

بنابراین، کاملا می‌توان متوجه شد که اتر به عنوان یکی از پر سر و صدا ترین و مهم‌ترین ارز رمز دنیا شناخته می‌شود و محبوبیت آن، سبب شده است که ارز رمزهای دیگری مانند بیت کوین را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. تتر تنها کوین پایدار جهان نیست، اما بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها شناخته می‌شود. دلار و بایننس هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اتریوم چیست؟

اتریوم بعد از بیت کوین، به عنوان دومین ارز رمزنگاری شده محبوب شناخته می‌شود. براخلاف بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتالی، اتریوم چیزی بیش از یک ابزار مبادله‌ای یا ذخیره ارزش در نظر گرفته شده است و بنابراین، امکانات بیشتری برای برخی از افراد خاص دارد. اتریوم خود را یک شبکه محاسباتی غیرمتمرکز می‌داند که براساس فناوری بلاکچین ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: ارزهای رمزپایه

تفاوت تتر و اتریوم

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

مانند همه ارزهای رمزپایه، اتریوم (Ethereum) نیز براساس یک شبکه بلاکچین کار می‌کند. بلاکچین یک دفتر عمومی غیر متمرکز و توزیع شده است که در آن، تمام معاملات باید تائید و ثبت شوند.

این توزیع بدان معنی است که همه افرادی که در شبکه اتریوم شرکت دارند، یک کپی مشابه از دفتر کار را در اختیار دارند. این دفتر به آن‌ها اجازه می‌دهد که همه تراکنش‌های ثبت شده تا امروز را مشاهده کنند. این شبکه کاملا غیر متمرکز بوده و توسط هیچ نهادی به صورت متمرکز، اداره نمی‌شود. در عوض، همه دارندگان دفتر کار، مدیریت این شبکه را برعهده می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: دستگاه ماینر

تراکنش‌های بلاکچین برای حفظ امنیت شبکه و تائید معاملات، از ارز رمزنگاری استفاده می‌کنند. مردم از کامپیوتر خود برای ماینینگ یا حال معادلات پیچیده ریاضی استفاده می‌کنند. هرکدام از کارها، تراکنش‌هایی را در شبکه تائید می‌کند و بلوک‌های جدیدی را به زنجیره بلوکی که در قالب سیستم است، اضافه خواهد کرد. به شرکت کنندگان در چنین سیستمی، پاداش ارز رمزپایه اعطا خواهد شد. نام کوین‌های شبکه اتریوم، اتر (ETH) نام دارد.

تفاوت تتر و اتریوم

از اتر می‌توانید برای خرید و فروش کالاها و خدمات استفاده کنید. در طی سال‌های گذشته، قیمت اتریوم افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. بنابراین می‌توانید سرمایه گذاری سودآوری روی آن داشته باشید. آن‌چیزی که در مورد اتریوم وجود دارد، امکان ساخت برنامه‌هایی است که بلاکچین آن‌ها را اجرا کرده و مانند یک نرم افزار در کامپیوتر عمل می‌کند. این برنامه‌ها می‌توانند داده‌های شخصی را ذخیره سازی کرده و انتقال دهند. حتی انجام تراکنش‌های پیچیده مالی نیز توسط این برنامه‌ها قابل انجام خواهد بود.

مزایای استفاده از اتریوم

اتریوم یک شبکه آزمایش شده و واقعی است که طی سال‌ها فعالیت و انجام میلیاردها تراکنش، به چنین محبوبیتی دست یافته است. این جامعه جهانی، متعد بوده و روز به روز بزرگ‌تر می‌شوند. اتریوم بزرگ‌ترین اکوسیستم را در بلاکچین دارد و در دنیای ارز رمزنگاری شده، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است.

تفاوت تتر و اتریوم

طیف گسترده‌ای از توابع، علاوه بر اینکه از اتریوم به عنوان ارز دیجیتالی استفده می‌کنند، می‌توانند برای پردازش دیگر معاملات بانکی نیز به کار برده شوند. می‌توان از اتریوم برای بستن قراردادهای هوشمند و ذخیره داده‌ها برای استفاده در برنامه‌های سوم شخص استفاده کرد.

تفاوت تتر و اتریوم

تا اینجا دانستیم که تتر و اتریوم، دو ارز دیجیتالی بسیار مهم در بازار هستند که توانسته‌اند رقیب شایسته‌ای برای بیت کوین باشند. حال بهتر است که از تفاوت‌ها صحبت کنیم.

تفاوت تتر و اتریوم

ثبات قیمت

همان‌طور که گفتیم، تتر به دلیل پیاده‌سازی روی ارزهای فیات، ارزشی برابر با دلار دارد. همین موضوع سبب می‌شود که نوسان کمی در بازار داشته و ثبات بالاتری نسبت به اتریوم داشته باشد. اتریوم بدون پشتوانه است و به همین دلیل، باید با علم کامل روی سرمایه گذاری آن اقدام کنید. از تتر معمولا برای کارهای واسطه‌ای استفاده می‌شود.

ماینینگ

همان‌طور که می‌دانید، اتریوم مانند دیگر ارزهای دیجیتال رایج عمل می‌کند و می‌توانید آن را ماین کنید. این امکان برای تتر فراهم نشده است و تنها توسط خود شرکت پشتیبان به بازار عرضه شده است. برعکس، شما می‌توانید از هر سه روش موجود برای به دست آوردن اتریوم استفاده کنید. می‌توانید در کنار ماینینگ، از طریق خرید از صرافی یا دریافت از دیگران نیز آن را کسب کنید. برای خرید تتر هم می‌توانید از تبادل ارزی یا خود ارز فیات در این زمینه استفاده کنید.

تفاوت تتر و اتریوم

بستن قراردادهای هوشمند

اتریوم قدرتی برابر با بیت کوین دارد و بنابراین، فرصت‌های بیشتری از نظر سرمایه گذاری در اختیار شما می‌گذارد. باید به اتریوم به چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال نگاه کنید، چرا که قابلیت‌های بیشتری دارد. اتریوم بر پایه بلاکچین استوار شده است و برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه، باعث می‌شود که سرمایه گذاری به شیوه‌های مختلف در آن جریان داشته باشد.

بلاکچین اتریوم قابلیت‌های زیادی را برای توسعه دهندگان فراهم کرده است و اکنون، بدون نیاز به کدنویسی می‌توانید از آن استفاده کنید. ساخت قرادادهای هوشمند، از دیگر مزیت‌های اتریوم است. این قرادادها توسط برنامه‌های مخصوص کامپیوتری شکل گرفته و قوانینی دارد که از پیش تعیین شده است. این قرادادها هم روی یک بلاکچین اجرایی خواهند شد. استفاده از خدمات بلاکچین، مانند دیگر ارزهای رمزپایه، از طریق پرداخت کارمزد خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آینده اتریوم چگونه خواهد بود؟

سخن آخر

در نهایت باید بگوییم که تتر و اتریوم در دنیای متفاوتی جریان دارند و نمی‌توانیم به صورت مستقیم آن‌ها را مقایسه کنیم. تتر جایگزینی برای دلار و ارزهای معمولی کنونی بوده و بیشتر به عنوان تبادل از آن استفاده می‌شود. این در حالی است که اتریوم فراتر از یک ارز دیجیتالی بوده و در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد. شما می‌توانید از تتر برای تسهیل معاملات در بازار استفاده کرده و از جنبه ارزهای دیجیتالی وارد شوید. اتریوم برای هوشمندسازی و غیرمتمرکز کردن فرایندها کاربرد دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

با شناخت ارزهای دیجیتال، می‌توانید سرمایه گذاری بهتری در بازار داشته باشید و کمتر با افت سرمایه خود روبرو شوید. شما حتما باید به آینده نگاه کرده و ببینید که بستن روی چه ارزهایی می‌تواند بیشترین سود را به شما بدهد. این در حالی است که برخی از ارزها چندان خاصیت سرمایه گذاری نداشته و بیشتر به عنوان تسهیل کننده تراکنش‌ها می‌توانید به آن نگاه کنید. تتر یکی از همین موارد است که بنا به تعاریف موجود، چنین خاصیتی دارد.

بیت کوین انقلاب بزرگی را در جهان ارزهای دیجیتالی به پا کرده است و به واسطه آن، ارزهای دیگری مانند اتریوم نیز رقابت خوبی با آن دارند. باید منتظر ماند و دید که آینده ارزهای دیجیتال چگونه خواهد بود و سرمایه گذاری در آینده منوط به چه شرایطی خواهد بود. ماینینگ در جوامع مختلف گسترش پیدا کرده و شاهد فعالیت بیشتر افراد در این سیستم‌ها هستیم. نظر خود را در این رابطه با ما به اشتراک گذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *